Formel E er den helelektriske søsteren til Formel 1, og har nå gjort unna 10 sesonger. Årets besto av 11 lag og 22 førere, og vi finner mange kjente merker her.
Her er nemlig store navn som Porsche, Jaguar, McLaren, Maserati og Nissan på plass, i tillegg til tunge aktører som ABT, Mahindra, Andretti og DS Penske.
Passende nok ble det også britisk jubel da sesong 10 ble avsluttet, for hjemmefører Oliver Rowland timet det hele så bra at han tok sesongens andre seier i det aller siste løpet. Totalt ble kjørt 16 løp gjennom åtte helger.
‒ Den perfekte avslutningen på en fantastisk sesong! jubler briten.
‒ Jeg hadde aldri forventet å vinne i dag, jeg fikk en flott start og valgte øyeblikkene mine i et vanvittig løp. Når jeg først kom til fjerde, ville jeg ikke bli for involvert i tittelkampen, så jeg ventet og håpet på at noe skulle skje, noe det til slutt gjorde, og jeg klarte å plukke opp brikkene for å vinne løpet. Vi burde være veldig stolte av sesongen vår, målet var å bygge som et lag og vi har oppnådd mye. Vi har vært konstant konkurransedyktige, og det gir oss en flott plattform for neste år.
Nissan har som kjent en stor satsting på elbiler gjennom planen Ambition 2030, og ser Formel E som en viktig arena.
‒ For en fantastisk måte å avslutte sesongen på! sier teamsjef Tommaso Volpe hos Nissan Formula E Team.
‒ Å havne på 4. plass i lagmesterskapet og på 3. plass av produsentene er virkelig positivt, og vi kan være stolte av prestasjonene våre. Det var også flott å ha Nissan-sjef Makoto Uchida med oss for denne seieren, som gjorde den enda mer spesiell!
Han hadde også en annen støttespiller, for som bildet under viser dukket også den norske kommunikasjonssjefen Stian Thrane opp. Her er duoen fotografert av Thrane selv, ja, en ekte selfie:
Det er også et tredje lag som kan juble etter søndagens sesongavslutning, for Jaguar ble det aller beste laget i årets Formel E etter fire seire og fire 2. plasser.
Neste sesong skal etter planen starte i Brasil i desember, og nok en gang skal det hele avgjøres i London om ganske nøyaktig ett år.
Sluttstillingen Formel E 2023/2024.
Førermesterskapet:
- Pascal Wehrlein (GER), 198 poeng
- Mitch Evans (NZL), 192 poeng
- Nick Cassidy (NZL), 176 poeng
- Jaguar TCS Racing, 368 poeng
- Tag Heuer Porsche Formula E Team, 332 poeng
- DS Penske, 200 poeng
- Jaguar, 455 poeng
- Porsche, 451 poeng
- Nissan, 273 poeng
- Elbilene sliter i Europa
- Toyota med rekordhøyt salg ‒ men elbilsalget går trått
- Ukestest av Smart #3 Brabus