Huff og huff. Vi vet jo godt at det er dyrt å ha bil i Norge, men det har faktisk ikke vært så ille sammenlignet med 26 andre utvalgte valg. I 2023 lå vi nemlig nede på 8. plass på listen, så i sju andre ble bilistene flådd enda mer enn de norske. Om det er noe trøst, da.
Men mye har skjedd i løpet av ett år, selv om vi har styrende politikere som hevder at de gjør alt for å holde kostander nede. For ja, Norge har skutt oppover på listen ingen vil toppe, og gjør nettopp det ‒ vi topper.
Det er selvsagt ikke bare norske politikere som lover å bekjempe inflasjonen, men forskjellen er at de i andre land lykkes mer ‒ iallfall når det kommer til bilhold.
Hele 22 av de 26 landene så en nedgang i vedlikehold og reparasjoner av biler fra 2023, mens kun i fire opplevde bilistene en økning. Og ja, Norge utgjorde selvsagt den kvartetten, men trøsten her at disse utgiftene kun økte med 4 dollar.
Men Compare the Market roper et varsko, for med stadig høyere generelle kostander og økende vedlikeholdskostander er det mer sannsynlig at bilister dropper verkstedbesøket. Det øker risikoen for at det er trafikkfarlige biler ute i trafikken, noe som igjen kan bli dyrt for bileieren.
‒ Det er ikke sikkert at bilforsikringen dekker skader om disse forårsaket av en mekanisk feil på grunn av slitasje eller dårlig vedlikehold, sier Adrian Taylor hos Compare the Market.
‒ Dette er fordi mekanisk svikt er en hendelse som kan forebygges, og hvis du ikke holder bilen din trafikkdyktig kan det bety at du ikke har opprettholdt vilkårene for dekning.
Så sørg for at bilen er i god stand, selv om det åpenbart går utover den norske lommeboken. Slik det meste andre også gjør når det kommer til norsk bilhold.
Her kan du sjekke hele listen som viser alle 26 landene og de 11 feltene som utgjør scoren.
Les også:
- En liten bulk førte til vraking av ny elbil
- Slik har du ikke sett Ford F-150 Lightning
- En UP-utgave av Tesla Cybertruck