Datamaskinene blir stadig viktigere i biler, såkalte programvaredefinerte kjøretøy (SDV), og det har BMW-gruppen tatt høyde for når de utvikler sin nye klasse med biler. De har like godt utviklet et helt nytt digitalt system fra bunn av, og for første gang vil et slikt styre alle drivlinjer og modeller.
Stikkordene her er mer intelligent, kraftigere og mer effektivt enn tidligere.
– Denne arkitekturen gjør det mulig å skille kjøretøy- og programvareutvikling fra hverandre. Fordelen er at alle fremtidige BMW-modeller kan holdes digitalt oppdatert via trådløse oppdateringer og til og med motta oppgraderinger fra senere kjøretøygenerasjoner, sier Frank Weber, styremedlem for utvikling i BMW AG.
En ting BMW trekker fram er en såkalt «sonestruktur», og dette reduserer den totale kabellengden med 600 meter og gir en vektbesparelse på 30 prosent. Her sørger lynaske dataforbindelser mellom superhjernene og styreenheter for dataflyt inn og ut av sonene, og dermed kan kablene i bilen kan være kortere, tynnere og lettere.
Dette følges opp med såkalte intelligente «eFuses», digitale sikringer, som erstatter opp mot 150 tradisjonelle sikringer Dette åpner for en programmerbar energidistribusjon, og ulike komponenter kan aktiveres selektivt.
– Med Neue Klasse går vi inn i en ny utviklingsfase hvor vi oppnår kontinuerlig programvareutvikling. Det betyr at vi stadig forbedrer eksisterende programvare, i stedet for å starte på nytt hver gang, sier Christoph Grote, Senior Vice President BMW Group Electronics and Software.
BMW har tidligere meldt at Neue Klasse får 30 prosent raskere lading og 30 prosent mer rekkevidde sammenlignet med tilsvarende biler i dag, og at de første bilene skal inn i produksjon i løpet av året.
- Tysk gigagruppe med dalende salg – nå meldes det 30 nye modeller i 2025
- Kvinnene lar menn kjøre bilen
- Norske studenter bygger imponerende Formel-bil