Kampen om de norske elbilkjøperne tiltar i styrke denne høsten. Tirsdag ble det klart at GAC (Guangzhou Automobile Group) tar fart i Norge med den helelektriske kombibilen AION UT. Bilen kan bestilles allerede, med de første kundeleveringene ventet i november.
Nykomlingen er en 4,27 meter lang kompaktbil som størrelsesmessig legger seg tett opp til modeller som Volkswagen ID.3. Til tross for at den plasserer seg i volummarkedet, frister importøren med spesifikasjoner og betingelser som skiller seg ut.To utstyrsversjoner
GAC AION UT lanseres i to innstegsvarianter for det norske markedet, begge utstyrt med forhjulsdrift og en elmotor på 204 hestekrefter:
- CITY (Fra 229.990 kroner): Leveres med et LFP-batteri på 44 kWh, som gir en oppgitt WLTP-rekkevidde på 320 kilometer.
- LUXURY (Fra 249.990 kroner): Har et større 60 kWh-batteri som strekker rekkevidden til 430 kilometer. Forbruket er oppgitt til 16,4 kWh/100 km.
Begge versjoner kommer med utstyr som varmepumpe, 17-tommers felger, 14,6-tommers infotainmentskjerm samt trådløs Apple CarPlay og Android Auto. Luxury-utgaven byr i tillegg på detaljer som 360-graders kamera, oppvarmet ratt og elektrisk justerbart førersete. For 29 995 kroner ekstra kan man også legge til en Comfort-pakke med blant annet panoramaglasstak og elektrisk bakluke.
Hurtiglading (DC) er oppgitt til inntil 100 kW, noe som betyr at 10 til 80 prosent tar rundt 30 minutter på 60 kWh-utgaven. Om bord finnes også en ombordlader (AC) på 11 kW (3-fase).
Satser tungt på trygghet og garanti
For å møte skepsisen som ofte møter nye bilmerker fra Kina, satser Electric Way tungt på garantiordninger. AION UT leveres med 8 års nybilgaranti (opptil 160.000 km), samt 8 års batterigaranti (opptil 200.000 km dersom SOH faller under 70 %).
Modellen har også nylig inkasserer 5 stjerner i Euro NCAP, og kommer med et omfattende sikkerhets- og førerassistansesystem som standard.
– En startpris på 229.990 kroner er attraktivt i seg selv, men når bilen samtidig kommer med åtte års garanti, fem stjerner i Euro NCAP og er spesialprodusert for Europa, mener vi totalpakken er svært sterk, sier administrerende direktør Torje A. Sulland i Electric Way. Bilene produseres blant annet hos Magna i østerrikske Graz som ledd i GACs europeiske strategi («In Europe, for Europe»), med design fra Milano og logistikksentral i Rotterdam. GAC AION UT vil være tilgjengelig for fysisk prøvekjøring hos forhandlere landet over allerede i begynnelsen av oktober.