Det er nå akkurat 120 år siden Hispano Suiza Fábrica de Automóviles ble grunnlagt av Damián Mateu, og det må selvsagt markeres. Totalt ble det satt sammen rundt 12.000 potente luksusbiler og hele 50.000 flymotorer fram til det var slutt i 1946.
Dagens Hispano Suiza tok sats tilbake i 2019 med modellen Carmen, som er noe så spesielt som en elektrisk hyperbil. Den har siden fått selskap av Hispano Suiza Carmen Boulogne, og nå er det duket for den tredje elektriske hyperbilen. Som nå enda litt mer super.
Hispano Suiza Carmen Sagrera er altså utstyrt med et nytt batteri som de selv har vært med på å utvikle, og selv om dette ganske så stort veier det kun 612 kilo. Vekt er som kjent viktig for hyperbiler, men for en elektrisk er også antall kWh viktig ‒ dette har økt med 23 kWh siden 1. generasjon.
Sagrera må selvsagt også bremse på et litt annet nyt, og her er det blant annet 400 mm karbokeramiske skiver som takler temperaturer helt opp i voldsomme 1.000 grader.
Ettersom den europeiske godkjenningen ikke er langt unna og at merket faktisk holder til i Spania er det ingen overraskelse at nye Hispano Suiza Carmen Sagrera får debuten her på det gamle kontinentet, og det er vel heller ingen overraskelse at det skjer på den britiske fartsfesten Goodwood Festival of Speed i midten av juli.
Pris sier ikke Hispano Suiza noe om, og det er kanskje like greit.
Her er flere bilder av den tredje superbilen til merket som runder 120 år i 2024, Hispano Suiza Carmen Sagrera:
Les også:
- Ny Audi e-tron GT med mer rekkevidde, raskere lading og voldsomme krefter
- Elbilen med høyest toppfart
- Dette er den aller siste Jaguar F-Type