Xpeng P7+ er en stor bil, men prisen er ikke altfor voksen. (Fotos: Xpeng)

Xpengs mest avanserte bil har fått startpris

Xpeng P7+ kryper godt under halvmillionen.


Ikke mange matcher den prosentmessige framgangen Xpeng hadde i Norge i fjor. Antall registreringer endte nemlig på 4.466 biler, det er mer enn en dobling fra 2024, og dermed kvesses ambisjonene for 2026.

I år er målet mer enn 7.000 biler, og i 2027 setter de siktet på hele 10.000 biler. Da er det greit å kunne tilby nye og oppdaterte modeller.

-->
Den neste er faktisk den mest teknologisk avanserte bilen de har produsert, og heter Xpeng P7+. En ganske så aerodynamisk sak med en luftmotstandskoeffisient på kun 0,21 – imponerende lavt.

Det gjør sitt til at den ganske store bilen, den strekker seg 5,07 meter i lengden og har en voksen akselavstand på tre meter, kun har et oppgitt forbruk på 16,4 kWh/100 km.

Størrelsen åpner også for et romslig bagasjerom, det er oppgitt til 573 liter som økes til 1.931 liter med bakseteryggen lagt ned.

– Xpeng P7+ er storbilen vi har manglet i vår produktportefølje, sier Managing Director i Xpeng Motors Norway, Claes Persson.

– Med denne modellen har vi endelig noe å tilby til de kundene som ønsker en topp moderne elbil full av utstyr og teknologi til en gunstig pris, men som ikke ønsker en SUV.

Xpeng sier at P7+ går fra hestekrefter til hjernekraft, for den mest avanserte bilen til Xpeng er utstyrt med en egenutviklede Turing-chip som åpner for tydelig høyere regnekraft enn tidligere generasjoner.

Dette gir:

  • Raskere responstid
  • Mer intelligent systemadferd
  • Mer intuitiv brukeropplevelse
 

Videre sier Xpeng at plattformen muliggjør for videre utvikling av avanserte AI-baserte funksjoner, som over tid kan lære førerens preferanser og forbedres gjennom programvareoppdateringer.

Her hjemme blir Xpeng P7+ tilgjengelig med et 74,9 kWh og kommer i to varianter, og den med lengst rekkevidde har et WLTP-tall på 530 kilometer. Importøren sier at modellutvalget er bevisst gjort oversiktlig, og begge leveres med samme utstyrsnivå.

Xpeng P7+ Long Range (RWD):

  • Effekt: 313 hk
  • 0–100 km/t: 6,2 sekunder
  • Rekkevidde: opptil 530 km (WLTP)
  • Pris: 449.900 kroner
Xpeng P7+ Performance AWD:

  • Effekt: 503 hk
  • 0–100 km/t: 4,3 sekunder
  • Rekkevidde: opptil 500 km (WLTP)
  • Pris: 514.900 kroner
Xpeng P7+ er satt sammen på samme 800V-arkitektur som Xpeng G6 og Xpeng G9, og vi snakker her om ekte lademestere. Xpeng har fokus på faktisk bruk, i hverdagen er jo kjøreturene relativt korte, og satser dermed hakket mer på lynrask lading.

Sjekk dette for p7+:

  • Opptil 446 kW DC-lading
  • 10-80 prosent på ned mot 12 minutter under optimale forhold
  • 11 kW AC-lading for hjemmelading

Når det gjelder kjøreegenskapene er Xpeng P7+ utstyrt med elektronisk justerbare støtdempere (DCC) som kontinuerlig tilpasser dempingen basert på kjøreforhold, hastighet, veiunderlag og førerens input. Resultatet er ifølge Xpeng høy komfort kombinert med presise kjøreegenskaper.

Xpeng er blant merkene som ikke tilbyr mye ekstrautstyr og baker det meste inn i standardpakken, og faktisk er det kun to tilvalg for P7+:

  • Metallic lakk
  • Tilhengerfeste
Standardutstyret inkluderer blant annet:

  • Rammeløse dører med soft close
  • 20-tommers felger på alle varianter
  • Kupeen i ekte Nappa-skinn (valg mellom lys eller mørk interiørfarge)
  • Massasje, ventilasjon og varme i forsetene
  • Varme, ventilasjon og massasje også i yttersetene bak
  • 8,8-tommer skjerm for baksetepassasjerer – fungerer både som kontrollpanel og fastmontert nettbrett
  • Stort head-up display som kan vise video fra bilens blindsoner
  • 15,6-tommers touchdisplay
  • Noise cancelling - aktiv støydemping
  • 62 målrettede støydempende punkter
  • 26 hulromsbarrierer
  • 36 lydabsorberende elementer
Xpeng P7+ er meldt inn til Norge i løpet av våren 2026, og før den kan du jo sjekke ut noen flere bilder:

Les også:

Hva tenker du

Les også