I mai kunne endelig Skoda åpne for bestillinger av den nye sjefen i Enyaq-familien, den med de berømte RS-bokstavene bak seg. Den nye Enyaq RS har to motorer og totalt 250 kW/340 hk og klarer 0-100 km/t på 5,4 sekunder.
Dette er altså den sportslige utgaven av Skodas elektriske fanebærer, og med en lengde på 4,65 meter bør den også passe godt som racerbil. Og ja, også som en rallybil, selv om kanskje nye Elroq med sine 4,49 meter passer enda bedre til dette formålet.
Den lavere og bredere konseptbilen er utstyrt med en rekke nye biokomposittdeler, mer eksakt 16 nye komponenter, som ikke bare gir en stivhet og vektfordeling lik bruk av karbonfiber, men det bidrar også til å ta ned den viktige vekten.
Faktisk er Race-konseptet slanket med formidable 300 kilo målt mot den nye Skoda Enyaq Coupé RS som den altså er basert på. Det er rett og slett imponerende.
Skoda har utviklet Enyaq Race siden 2023, og målet er at denne til slutt skal matche egenskapene til Skoda Fabia RS Rally2. Den nyeste Race-utgaven som de nå viser fram er 70 mm lavere, 72 mm bredere foran og 116 mm bredere bak enn Enyaq Coupé RS, og har selvsagt et oppgradert understell, nye bremser, et optimalisert chassis og på innsiden ser vi også racingseter.
Når det gjelder systemeffekten så kan Race lokke med firehjulsdrift gjennom to motorer, og det er faktisk akkurat det samme som den vanlige Enyaq Coupé RS har. Altså totalt 250 kW/340 hk, og racerbilen skal klare 0-100 km/t på under 5 sekunder.
På innsiden er også konseptet inspirert av Fabia RS Rally2, og det inkluderer et modifisert infotainmentsystem og et nytt ratt med viktige racingknapper.
Når det gjelder styringen har Skoda faktisk tatt store grep, for i stedet for den progressive tannstangstyringen til Enyaq Coupé RS har Enyaq RS Race nå fått lineær styring. Her justeres servonivået gjennom en programvare og et optimalisert kjøreforhold skreddersydd spesielt for racingytelse.
Vel, Skoda har tatt grep, og utstyrt Enyaq RS Race med et Havas-system som har en digital lydforsterker for å leverer en karakteristisk og spennende motorsportlyd. Alle elbiler har et Havas-system, elbiler kan nemlig ikke være helt lydløse spesielt i lave hastigheter av sikkerhetsmessige årsaker, men Race-løsningen er betydelig skarpere enn for eksempel en Enyaq Coupé RS.
Her kan faktisk lyden justeres, og Havas-systemet kommer med større høyttalerenheter, én foran og to bak. Lyden aktiveres også i hastigheter over 30 km/t, noe som skal sikre en spennende akustisk opplevelse under hele kjøreturen, melder Skoda.
Så får vi se om utviklingen av Enyaq RS Race fortsetter, og om det til slutt dukker opp en «ekte» racerbil av Enyaq RS.
Det dukker iallfall opp flere bilder av det aller siste konseptet av Enyaq Coupé RS Race, for her har du dem:
Les også:
- Nye Peugeot E-208 GTi med debut under Le Mans
- 50-års Golf GTI den raskeste Volkswagen noensinne
- Vi har sett på den nye Hyundai Ioniq 9