HjemNyheterRekordfå omkomne på norske veier i 2021

Rekordfå omkomne på norske veier i 2021

Antall omkomne i norske trafikk fortsetter å gå nedover. I fjor ble det satt nok en rekord.

2020 ble et historisk år når det kommer til trafikkdrepte på norske veier. For aller første gang krøp nemlig antall omkomne under 100, og totalt døde 93 personer i forbindelse med trafikken. Det var en nedgang på 15 personer fra 2019.

- Annonse -

Den rekorden er nå slått.

I 2021 omkom 87 personer, ifølge de siste tallene til Statens vegvesen. Det er seks færre enn 2020, og dermed også det laveste tallet siden bilene gjorde sitt inntog.

‒ Vi skal ha gode og trygge veier i Norge. Fortsatt er det dessverre slik at ikke alle kommer seg trygt fram, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.

‒ Men vi ser heldigvis en positiv utvikling. I 2021 omkom for første gang i moderne tid under 90 personer i veitrafikken i Norge. Vi kan likevel ikke være fornøyd. Vi skal fortsette satsingen, og holde trykket oppe i trafikksikkerhetsarbeidet, legger han til.

- Annonse -

Sju personer mistet livet i desember, noe som er tre færre enn i desember 2020.

– Oppsummeringen gir grunn til optimisme. Men vi har ingen å miste og skal fortsatt jobbe knallhardt for å redusere omfanget av alvorlige trafikkulykker, sier vegdirektør Ingrid Dahl Hovland.

Hun slår fast at 2021-tallene er noe over målkurven som er satt som ambisjon, med maksimalt 350 drepte og hardt skadde på norske veier, hvorav maksimalt 50 drepte, innen 2030.

‒ Så langt vi har tall for i 2021, ser vi også en positiv utvikling i antall hardt skadde, sier Hovland.

- Annonse -

Statistikken viser at det var flere som døde i ulykker knyttet til personbiler i 2021 enn i 2020, men det var en sterk nedgang blant de myke trafikantene ‒ 10 omkomne mot 19 i 2020.

Det er selvsagt oppløftende tall, men fortsatt 10 for mange.

‒ Jeg minner om at blandet trafikk krever full konsentrasjon fra alle parter, sier Bård Morten Johansen, seniorrådgiver i Trygg Trafikk.

– Bilistene er pålagt et tydelig ansvar for å unngå disse ulykkene. Dette krever full oppmerksomhet og lav nok fart der fotgjengere og syklister krysser veien.

‒ Samtidig må fotgjengerne ta hensyn til at mørke, regn og saltede veier gjør det vanskelig å oppdage de som krysser veien. Derfor må de også ta ansvar for sin egen sikkerhet, påpeker han.

69 menn og 18 kvinner omkom i trafikken i fjor, noe som betyr at 80 prosent av de omkomne var menn og 20 prosent kvinner.

Alle fylkene hadde dødsulykker i 2021, hvor storfylket Viken hadde klart flest med sine 24 omkomne.

– Den utviklingen vi ser i nedgangen i antall trafikkdrepte er gledelig. Men samtidig vet vi at for alle de 87 som har omkommet, sitter det pårørende igjen som har opplevd et stort tap. Mine tanker går til disse, sier Nygård.

Norge er fortsatt det tryggeste landet i Europa når det kommer til antall døde i trafikken per innbygger, og Samferdselsdepartementet sier at dette er et resultat av systematisk, bredt faglig og tverrsektorielt samarbeid mellom myndigheter og interesseorganisasjoner.

– Det jobbes målrettet og effektivt med trafikksikkerhet, og det har det blitt gjort i flere tiår. Vi har fått sikrere kjøretøy og mer effektive kontroller, og en satsing på utbygging og utbedring av veinettet har hatt effekt. Dette trykket skal vi bidra til å holde oppe, sier Nygård.

Trafikkdrepte de siste 5 årene:

 2021*2020201920182017
Januar68766
Februar49285
Mars47727
April261385
Mai8710912
Juni79111210
Juli9961010
August1399712
September15210175
Oktober71011910
November5781411
Desember71014613
Totalt87*93108108106

Trafikkdrepte per fylke:

 2021*2020
Viken2420
Oslo26
Innlandet1116
Vestfold og Telemark513
Agder53
Rogaland65
Vestland106
Møre og Romsdal33
Trøndelag86
Nordland39
Troms og Finnmark106
Totalt8793

Trafikkdrepte, alder:

 2021*2020
0-1532
16-241818
25-442221
45-642532
   65+1920

* = Statens vegvesens foreløpige tall pr. 1.januar 2022

Les også:

- Annonse -

Flere nyheter

Vi har prøvekjørt Ford E-Transit i Barcelona. (Fotos: Nybiltester)

Prøvekjørt Ford E-Transit

Vi ble med Ford Norge til Barcelona, for å kjøre Ford E-Transit, lære mer om Ford PRO, og for...
Så hvordan sjekker Bugatti at verdens raskeste bil faktisk har de ytelsene den skal ha? (Fotos: Bugatti)

Slik sjekker Bugatti kreftene til verdens raskeste bil

490 km/t. Det er fartsrekorden for serieproduserte biler, og den står Bugatti Chiron Super Sport for. Så hvordan sjekker...
Volvo gjør nå ladingen enklere, og det inkluderer også betalingen. (Foto: Volvo)

Volvo forenkler lade-betalingen

En app erstatter både andre apper og betalingssystemer når Volvos elbiler skal lades på ladestasjoner. Bilmerkene følger nøye med på...
BMW M slår til med en ny CSL-utgave, og det går blant annet utover baksetene. (Fotos: BMW)

BMW M feirer 50 år med M4 CSL

De tre bokstavene er kun forbeholdt de aller største anledningene, og at BMW M runder 50 år er åpenbart...
Prisen og rekkevidden er klare for både Volkswagen ID. Buzz og ID. Buzz Cargo. (Fotos: Volkswagen)

Prisen og rekkevidden for Volkswagen ID. Buzz er klare

Volkswagen Norge åpner for bestillinger av både ID. Buzz og ID. Buzz Cargo mandag. ‒ ID. Buzz er et nytt...
Denne elbilen gir oss en sniktitt på hva som kommer fra Renault. (Fotos: Renault)

Renault med elbil som har hydrogen som rekkevidde-forlenger

En elbil med et batteri på 40 kWh kan vel ikke ha en rekkevidde på 800 kilometer? Vel, hils...
Hva irriterer oss mest i trafikken? (Foto: Bil24)

Dette irriterer oss mest i trafikken

Frende har sjekket hva som irriterer mest når vi kjører bil, og en gammel slager troner fortsatt på toppen. De...
Det store indiske Mahindra-merket skal få MEB-komponenter fra Volkswagen. (Foto: Mahindra)

MEB skal gjøre Indias luft renere

Volkswagen-gruppen har signert en avtale med Indias største kjøretøyprodusent, Mahindra, om bruk av MEB-komponenter for kommende elbiler. For å illustrere...
Nå er interessen for brukte elbiler på Finn rekordhøy, og slike biler tar også klart kortest tid å selge. (Fotos: Finn.no)

Nå søker vi etter brukte elbiler

Endelig er ordet «elbil» inne på topplisten over populære søkeord hos Finn.no. Mens det i stor grad handler om elbiler...
BMW har oppdatert 3-serien, og det inkluderer både sedan- og touring-utgaven. (Fotos: BMW)

BMW med oppdatert 3-serie

Tyskerne har gitt den viktige 3-serien en aldri så liten oppdatering. For ganske nøyaktig 47 år siden skjedde det noe...
Stadig flere blir tatt for å kjøre i ruspåvirket tilstand. (Ill: Bil24)

30 blir tatt i ruskjøring ‒ hver dag

Trenden er bekymringsfull ‒ stadig flere blir tatt for ruskjøring. MA – Rusfri Trafikk er bekymret etter å ha sett...
Toyota skal nå fokusere på infrastruktur for hydrogenbilene her i Europa, slik som Mirai. (Fotos: Toyota)

Toyota vil bygge europeisk hydrogen-infrastruktur

Bilgiganten slår seg sammen med Air Liquide og Caetano Bus i et forsøk på å bygge infrastruktur for hydrogendrevne...
Cadillac Lyriq befinner seg nå i soloppgangen, og er snart på plass i USA. (Fotos: Cadillac)

Cadillac Lyriq har fått rekkevidde og pris

Muligens inspirert av den ekstreme interessen rundt Ford F-150 Lightning, har Cadillac trykket på gasspedalen såpass mye at Lyriq...
Rolls-Royce har gitt Phantom en midtlivs-oppdatering. (Fotos: RR)

Phantom ‒ ånden kjører videre

Rolls-Royce har gitt Phantom en ansiktsløfting, uten at de har endret altfor mye på generasjonen som kom i 2017. Vi...
For første gang har en robot lakkert et avanserte kunstverk på en bil. (Foto: ABB)

For første gang har en robot lakkert bilkunst

En robot lakkerte kunstverk på bare en halv time. Se bilder og video. Det er ABB Robotics som kan fortelle...

LEGG IGJEN EN KOMMENTAR

Vennligst legg inn din kommentar!
Vennligst skriv navnet ditt her