XPENG begynner testing av Robotaxi allerede i 2026. Foto: Xpeng

Kinesisk milepæl: XPENG ruller ut sin første Robotaxi –⁠ med Formel 1-hjerne

XPENG har startet serieproduksjonen av sin aller første rendyrkede Robotaxi. Teknologien som styrer den førerløse bilen, er tett knyttet opp mot modellene merket ruller ut på norske veier.


Det kinesiske elbilmerket markerer nå en stor milepæl innen autonom mobilitet. Denne uken rullet nemlig den første serieproduserte Robotaxien ut av fabrikken i Guangzhou.

Dette er første gang en bilprodusent i Kina har klart å sette en Robotaxi i serieproduksjon basert på 100 prosent egenutviklet teknologi – helt uten å kjøpe systemer fra eksterne underleverandører.

Norgessjefen: – Viser vår fremste styrke

-->

Bilen er bygget for såkalt nivå 4 (L4) autonomi, som betyr at bilen i teorien kan kjøre helt på egen hånd uten innblanding fra et menneske. Hovedhjernen i bilen består av fire egenutviklede "Turing" KI-brikker som leverer en datakapasitet på ekstreme 3.000 TOPS (trillioner operasjoner per sekund).

Dette er teknologi som XPENG-sjefen i Norge mener underbygger merkets posisjon her hjemme.

– Med dette prosjektet demonstrerer XPENG med all tydelighet at teknologi er en av våre fremste styrker, og selskapet ønsker å drive utviklingen fremover innen mobilitet til det beste for våre kunder, sier Claes Persson, Managing Director i XPENG Motors Norway.

Foto: Nicolai Solbakk Willumsen

Dropper LiDAR – satser på ren kameravisjon

Der andre selvkjørende biler (som Waymo og Cruise) ofte er proppet fulle av dyre og klumpete LiDAR-sensorer på taket, gjør XPENG som Tesla: De satser på en rendyrket kamerabasert løsning.

Bilen bruker en helt ny KI-modell kalt VLA 2.0 (Vision-Language-Action). Systemet "forstår" trafikken ved å koble syn og språk direkte til bilens handlinger. Det skal kutte bilens responstid til under 80 millisekunder, noe som gjør den i stand til å takle kaotiske bymiljøer – også på tvers av landegrenser i fremtiden.

Lounge-luksus for passasjerene

Siden det ikke trengs en sjåfør, er innsiden av bilen utviklet som et rullende oppholdsrom eller kontor. Passasjerene blir møtt med:

  • Lyd- og innsynsdempende privacy-glass.
  • Komfortseter med «zero gravity»-funksjon for maksimal avslapning.
  • Egne underholdningsskjermer i baksetet.
  • Full stemmestyring av alle bilens funksjoner.

Førerløst innen 2027


XPENG starter pilotdrift av tjenesten i Kina allerede i andre halvår 2026 for å teste systemet og se hvordan brukerne tar det imot. Målet er at bilene skal kjøre helt uten sikkerhetssjåfør i bakhånd innen starten av 2027.

Teknologien er en del av en større KI-satsing fra selskapet, som også inkluderer flyvende biler og humanoide roboter. Selve programvaren (SDK) åpnes også opp for globale partnere, der kartgiganten Amap er første oppførte samarbeidspartner.

FAKTA OM XPENG ROBOTAXI

  • Hva: Kinas første serieproduserte Robotaxi utviklet fullt og helt med bilprodusentens egen teknologi.
  • Plattform: Bygget på XPENGs nye GX-plattform.
  • Autonomi-nivå: Konstruert for nivå 4 (L4) selvkjøring.
  • Datakraft: Drives av fire egenutviklede Turing KI-brikker med en kapasitet på 3.000 TOPS.
  • Teknologi: Kamerabasert løsning (ingen LiDAR eller høyoppløselige kart) som styres av KI-modellen VLA 2.0.
  • Responstid: Under 80 millisekunder i komplekse trafikksituasjoner.
  • Tidslinje: Pilotdrift starter i andre halvår 2026. Mål om full autonom drift uten sikkerhetsfører i Kina innen starten av 2027.
Les også:  Flere selvkjørende biler
Les også:  En elektrisk hunde-taxi!

Hva tenker du
Les også