I januar ble årets nest største «årets bil»-pris delt ut, og dette er den som europeiske journalister står bak. De kåret like godt to biler.
For Renault 5 har nemlig en litt mer sportslig søster, Alpine A290, så unikt nok fikk man altså to vinneren i 2025. Resten av nybilene som kom seg til finalen var Alfa Romeo Junior, Citroën C3/ëC3, Cupra Terramar, Dacia Duster, Hyundai Inster og Kia EV3.
Det franske merket slår fast at denne representerer en fusjon av Alpines tradisjon for lette, smidige biler med innovativ elektrisk teknologi, og er designet for å møte moderne utfordringer som bærekraft, kostnadskontroll og tilgjengelighet i motorsport.
Å få en ekte rallyutgave av det som er årets bil er selvsagt ganske så uvanlig, og det hele blir enda litt mer unik når rallybilen faktisk er elektrisk. Bilen ruller også i store hjulspor, og følger berømte biler som A106, A110 Rallye GT+ og Berlinette.
Ifølge Axel Plasse, VP Hypertech Alpine, er bilen et manifest for framtidens motorsport:
– Som Renault Groups første 100 prosent elektriske kjøretøy designet for kunderacing, legemliggjør A290 Rallye vårt ønske om å kombinere lidenskap og innovasjon i en tid med store endringer innen sporten. Dette prosjektet har gitt oss en ambisiøs utfordring: å kombinere kjøreglede med respekt for miljøet. A290 Rallye vil debutere i konkurranse før årets slutt, som markerer 70-årsjubileet for Alpines grunnleggelse av Jean Rédélé.
De kom opp med ideen om en rallyutgave av A290 i desember 2023, så det har gått ganske unna i utviklingen.
– Utfordringen vår var ikke å lansere A290 i racing, men å skape en Alpine som kunne brukes umiddelbart av kunder, uavhengig av deres racingerfaring, sier François Champod, nestleder for Alpine Racing Motorsport.
Les også:
- Volvo med gratis hjemmelading, men...
- Supervill varebil til Oslo Motor Show
- Første norske megawatt-lader åpnet