De har vært en dobling av dødsulykker med syklister. (Foto: Statens vegvesen)

Dødsulykker: Stor økning blant syklistene

Av de fire som mistet livet i trafikken i november, var det en syklist. Så langt i 2025 har dobbelt så mange omkommet på sykkel målt mot samme periode de tre siste årene.


Myndighetene setter seg mange mål. To store er i trafikken. Det er en nullvisjon rundt alvorlige ulykker, og det er et nullvekstmål i byene. Det siste betyr at man skal dempe antall personbiler, og flere skal dermed sykle, gå og reise kollektivt.

– Vi vil jo at flere skal sykle, og vi skal nå både nullvekstmålet og nullvisjonen, sier Guro Ranes, avdelingsdirektør for trafikksikkerhet i Statens vegvesen.

-->
– Syklister er sårbare i trafikken. Derfor må vi alle, både bilister og syklister, vise aktsomhet, og særlig nå i mørketiden, sier Ranes.

– Jeg oppfordrer deg som bilfører til å være oppmerksom og kjøre etter forholdene, og som syklist bør du bruke hjelm og gjøre deg synlig med lys og reflekser.

– Gjennom samarbeid og omtanke for hverandre i trafikken kan vi klare å både innfri målet om nullvekst og etterleve ambisjonene i nullvisjonen, sier hun.

Om det er flere på sykkel som er grunnen til en stor økning av antall syklister som mister livet, er ikke klart. Men i forhold til de 11 første månedene de tre siste årene har det nå vært en dobling av sykkelulykker med fatalt utfall.

– Det er for tidlig å si noe om årsakene til årets ulykker, men fem av de sju ulykkene i Oslo var med sårbare trafikanter som fotgjengere, syklister og elsparkesyklister, sier Ranes.

− Dette viser at vi må ha ekstra oppmerksomhet på denne gruppen. Vi må legge enda bedre til rette for at alle skal kunne sykle og gå trygt i byene.

Det bidrar også til at 2025 blir det mest dødelige trafikkåret siden 2016, for allerede når vi går inn i julemåneden har 102 mistet livet på norske veier.

Også det er dårlig nytt når vi nå går inn i vintermånedene, hvor blant annet snøfall kan gjøre kjøringen mer utfordrende.

– Veien kan være smalere enn du er vant til. Gi deg selv større handlingsrom så du kan takle uforutsette situasjoner, sier Bård Morten Johansen, fagsjef trafikksikkerhet i Trygg Trafikk.

De understreker at fartsgrensene er satt for normale forhold.

– Legg deg godt under fartsgrensen når vær og føreforhold tilsier det. Hold avstand og ta hensyn til andre trafikanter, råder Johansen.

En annen utfordring kan være å vite hvor glatt det egentlig er, for føreforhold avhenger blant annet av type snø, tørr eller våt is og temperatur, opplyser Trygg Trafikk.

– Hvis mulig, test bremselengden og hvordan bremsene fungerer på en strekning der du ikke er til hinder eller fare for andre. Det gir deg en viktig pekepinn på hvor fort det er forsvarlig å kjøre. Du skal alltid kunne stoppe på den strekningen du har oversikt over, avslutter Johansen.

Her er statistikk fra Statens vegvesen om dødsulykker i den norske trafikken:

Les også:

Hva tenker du

Les også