Skoda tar inn lærlinger, og disse studentene får en litt mer avansert eksamensoppgave enn andre. De skal nemlig runde av året med å lage en bil.
Her tar de utgangspunktet i en nåværende bil, og deretter designer de sin egen. I år er basismodellen en Skoda Superb, og mer eksakt en ladehybrid stasjonsvogn.
Studentene bygde bilen om til en slags pickup, og bilen har blant annet fått en ny bakrute som skiller interiøret fra det åpne lasteområdet. Og ja, her er det en ny og integrert sykkelstativmekanisme som gjør transporten og lastingen av tohjulingene ganske så enkel.
Bilen bærer også den klassiske Laurin & Klement-logoen i gull, rødt og svart som skal ta minnene tilbake til de første bilene laget i 1905, og det endelige designet kommer etter flere dusin med skisser laget av studentene.
- Skoda Citijet (2014) – den første studentbilen fra Mlada Boleslav, en modell med åpen topp basert på Skoda Citigo.
- Skoda Funstar (2015) – en leken og original pickup basert på Skoda Fabia.
- Skoda Atero (2016) – en emosjonell coupéversjon av Rapid Spaceback.
- Skoda Element (2017) – den første elektriske studentbilen, to år før den elektriske produksjonsmodellen Skoda Citigoe iV.
- Skoda Sunroq (2018) – en kul SUV-kabriolet laget på basis av Skoda Karoq.
- Skoda Mountiaq (2019) – et spektakulært pickup-konsept basert på den store SUV-en Skoda Kodiaq.
- Skoda Slavia (2020) – en spennende edderkopp basert på Skoda Scala, som minner om selskapets grunnleggelse 125 år tidligere og navnet på den første sykkelen.
- Skoda Afriq (2022) – en Kamiq crossover-modell omgjort til en 4×4 rallybil, som markerer prosjektets første samarbeid med Skoda Motorsport.
- Skoda Roadiaq (2023) – en helelektrisk, multifunksjonell mobil kontorcampingbil for digitale nomader, basert på Skoda Enyaq.
Les også:
- Ny elektrisk S-eWay drar ut rekkevidden og lader lynraskt
- NB! Ikke lad elbilen i tordenvær
- Prisene for E3008 og E-5008 med firehjulsdrift klare