– Valgkampen er høysesong for løfter om nye veier, broer og toglinjer. Til tross for politikernes løfter kan det være prosjektene aldri ser dagens lys, sier Stig Skjøstad, administrerende direktør i NAF.
Automobilforbundet advarer nå om at Nasjonal transportplan (NTP) er i ferd med å bli en politisk blindvei, og en svært kostbar sådan. De sier at milliarder av kroner har blitt brukt på å planlegge prosjekter som ikke blir bygget, eller som stadig utsettes.
NAF vil ha en mer helhetlig og forpliktende planlegging av nye veiprosjekter.
– De to siste planene har ikke hatt flertall bak seg, sier Skjøstad.
– Prosjekter har blitt forhandlet inn og ut en rekke ganger, samtidig som pengebruken løper. Vi mener det må bli bedre kontroll på hvordan pengene brukes.
Det er altså slik at prosjekter både utsettes og rett og slett forsvinner, og i fjorårets NTP kom det fram at mer enn 2,6 milliarder kroner har blitt brukt på prosjekter som ikke lenger skal gjennomføres. Det aller meste av midlene har gått til planlegging av Hordfast, ferjefri E39 mellom Stord og Os, melder NAF.
– Hordfast er et skrekkeksempel på hvor galt det kan gå. Mer enn to milliarder kroner har gått til planlegging, men det er helt i det blå hva som skjer videre, sier Skjøstad.
– Samtidig som prosjektet utsettes, vil det bli stadig dyrere å bygge om det til slutt blir vedtatt.
For det å utsette veibygging er en dyr øvelse, noe nye E16 mellom Arna og Stanghelle er et stjerneeksempel på. Dette arbeidet startet i år, mer enn 15 år etter at fellesprosjektet med vei og bane først ble foreslått.
Dette er strekningen som har blitt kåret til Norges dårligste vei, og fra det ble vedtatt til spaden kom i jorden har den blitt mer enn dobbelt så dyr å bygge.
– Folks behov for trygg vei og bane mellom Bergen og Voss har ikke endret seg de siste 15 årene. Det som har svingt, er politiske prioriteringer, sier Skjøstad.
NAF har flere skrekkeksempler.
I andre enden av E16, mellom Skaret og Hønefoss, har det vært nesten like mange år med stans og start i prosjektet som skal gi ny Ringerikebane og veiforbindelse, forklarer de. Her har det gått vanvittige 2,3 milliarder kroner til planlegging, samtidig som prosjektet har gått inn og ut av planene. Nå har Høyre lovet å prioritere prosjektet, men kan ikke svare på når.
– Vi ser de samme prosjektene bli lovet gang på gang, sier Skjøstad.
– Det er ikke bra for tilliten til politikken at Nasjonal transportplan ikke leverer bedre på gjennomføring og måloppnåelse. Det blir en utfordring for neste minister som skal legge frem sin transportplan.
De store prosjektene tar selvsagt beslag på store deler av vei-potten, og noen blir det altså aldri noe av. Det går utover en annen ting som brenner, nemlig det enorme udekkede behov på fylkesveiene. Fylkesveiene dekkes ikke av Nasjonal transportplan som helhet.
– Fylkesveiene er nedslitt og trafikkfarlige, og fylkene klarer ikke få ned forfallet med dagens pengebruk, sier Skjøstad.
– Vi mener fylkesveiene må få betydelig mer midler enn i dag, og at de må øremerkes og inn i en nasjonal plan for å få ned forfallet.
Les også: