Opel viser en skisse av en ny elbil i samarbeid med Leapmotor. (Fotos: Opel)

Opel pirrer med ny el-SUV

Leapmotor samarbeid med Stellantis fører nå til en helt ny helelektrisk SUV fra Opel.


Ikke bare kjører den relativt ferske Leapmotor på med egne elbiler, som den lille elbilen T03 og SUV-modellen C10, men hjelper også langt mer etablerte merker. Som Opel.

Den tyske bilprodusenten hører som kjent hjemme i den store Stellantis-gruppen, og denne eier også litt av Leapmotor. Og det fører nå etter alle solemerker til et enda tettere samarbeid.

-->
Det kan man se med den aller nyeste bilen de pirrer med, en helelektrisk SUV i C-segmentet. De satser med andre ord på å treffe flest mulige med denne.

Opel understreker at elbilen både er designet og utviklet av dem selv på hjemmebane i Rüsselsheim, men her er det altså et teknisk samarbeid med Leapmotor som er det nye.

Blitz-merket har allerede en hel rekke med elbiler, som Mokka, Corsa, Grandland og ikke minst Frontera, og vil nå ta ytterligere sats i det populære høyreiste C-segmentet.

Stellantis og Leapmotor vurderer allerede en utvidelse dagens samarbeid, og den nye elbilen er ifølge den store gruppen tiltenkt rollen som et eksempel på effektiv global samhandling.

I tillegg sier Stellantis at dette prosjektet åpner for at den den tyske bilprodusenten kan ta et betydelig strategisk steg videre innen elektrifisering og skalering på kortest mulig tid.

Opel opplyser at den nye bilen etter planen skal komme til salgs i 2028, og blir en del av dagens SUV-portefølje bestående av Opel Grandland, Frontera og Mokka.

– SUV-en er designet og utviklet av oss hos Opel i Rüsselsheim, i et tett samarbeid mellom internasjonale team i Tyskland og Kina, forklarer Opels CEO, Florian Huettl.

– Samarbeidet med Leapmotor skal muliggjøre en utviklingstid på under to år. Med dette planlegger Opel et nytt viktig steg i utviklingen av moderne og tilgjengelige elektriske biler for våre kunder.

Rent teknisk, som jo er det feltet Leapmotor skal bidra på her, er det ventet at den kommende elbilen benytter sentrale komponenter fra Leapmotors nyeste elektriske arkitektur og batteriteknologi.

Opel skal altså stå for merkets litt mer karakteristiske design, brukeropplevelse, chassisutvikling samt lys- og seteteknologi.

Videre vurderer de å produsere den kommende elbilen i spanske Zaragoza hvor Corsa har blitt satt sammen siden 1982.

– Med dette prosjektet vil Opel kombinere tysk ingeniørkunst med global innovasjonstakt innen teknologi, sier Xavier Chéreau, styreleder i Opel og Chief Human Resources & Sustainability Officer i Stellantis.

Han legger til at denne innovative tilnærmingen definerer neste kapittel i samarbeidet med Leapmotor, og at Opel tar en pionérrolle i prosjektet.

Hva mer Leapmotor kommer til å bidra med innenfor Stellantis får tiden vise, for de diskuterer nå ting innen flere områder og felt. Men Stellantis understreker at alt dette forutsetter endelige avtaler og nødvendige godkjenninger.

Les også:

Hva tenker du
Les også