Stadig flere har blitt kjent med Exlantix-merket, for dette merket har allerede vært på plass i kongeriket i ett år i det som har vært en pilotperiode. Og nå gir de ytterligere gass.
Gjennom et nytt partnerskap med bilimportøren RSA blir distribusjonen og det servicenettverket kraftig styrket over hele landet, opplyser merket selv. Norge er altså et slags testarena før Exlantix tar sats i resten av Europa.
Dette er altså et merke som hører hjemme i den store kinesiske Chery-gruppen og som er et undermerke av Exeed, og den store gruppen støtter selvsagt den nye satsingen både teknologisk og finansielt.
– I møte med den globale bilindustriens transformasjon, står Chery fast ved løftet om høykvalitetsutvikling og en langsiktig filosofi, sier Yin Tongyue, styreleder i Chery Automobile.
– Å ekspandere til Europa krever tid, dedikasjon og viktigst av alt, å finne de helt rette lokale partnerskapene.
RSA er partner med seks merker, inkludert BYD, Suzuki, Isuzu og Maxus, og er også offisiell importør av Omoda & Jaecoo som hører hjemme i Chery-gruppen.
Exlantix er langt fra alene om å teste ut det europeiske elbilmarkedet gjennom en norsk satsing, for dette er altså landet med de kanskje aller mest kompetente elbilkundene. Norge er også et utforende land, spesielt med tanke på vinterkjøring, noe som selvsagt er viktig for en litt mer premium merket som Exlantix.
Merket tar sats med to modeller her hjemme, Exlantix ES og SUV-modellen Exlantix ET. Gjennom det første året har det kommet til drøyt 100 slike biler.
Exlantix sier selv at ES er en elegant og aerodynamisk sedan som har gjennomgått ekstremt omfattende kvalitetstesting under tøffe forhold for å optimalisere både kjøreegenskaper og rekkevidde.
Videre sier de at ET med firehjulsdrift er designet for å møte det norske kravet til romslige, trygge familiebiler som kan komme seg helt opp til hytta på fjellet uansett vær.
Slik ser sistnevnte ut:

Chery Group ble grunnlagt i 1997 og har i flere tiår vært den ledende bileksportøren i Kina, og strategien for å kuppe Europa er altså å satse på litt mer premium biler.
Morselskapet solgte totalt over 2,8 millioner biler globalt i 2025 og hevder selv at de for tiden er det raskest voksende personbilmerket i verden. Over i Storbritannia har de for eksempel solgt hele 80.000 biler på bare 19 måneder.
Den store gruppen har totalt over 80.000 ansatte, og var i fjor på 233. plass på den anerkjente Fortune Global 500-listen. Der var de også den raskest klatrende bilprodusenten.
For Exlantix er altså det norske teståret gjennomført, og satser ytterligere gjennom partnerskapet med RSA. Det betyr at ting som logistikk, reservedelshåndtering, salg og ettermarkedsdriften til Exlantix nå blir integrert i RSAs eksisterende struktur over hele Norge.
Exlantix slår fast at den massive oppskaleringen er designet for å gi norske kunder en forutsigbar og trygg opplevelse av å eie en bil.
Les også: