Zeekr 7GT er på tur til Norge, og det resulterer faktisk indirekte for en fornyet satsting. Bilen har nemlig skapt mye engasjement rundt i Norge. (Fotos: Zeekr)

Nå gir Zeekr norsk gass

Full fart framover, nå dobler Zeekr den norske organisasjonen, og enda viktigere, det kommer flere forhandlere.


Første gang vi hørte om Zeekr var i 2021, og mot slutten av det året dukket modellen passende nok kalt 001 opp. Siden har det Geely-eide merket ikke sett seg i bakspeilet.

De har nemlig fylt på med elbiler med kanskje bilverdens tøffeste navn, 007, samt flere andre inkludert X, 7X og den nye 7GT tilgjengelig her hjemme. Og de har også brettet seg utover kloden, inkludert en rekke europeiske land.

-->
I Norge trykker de nå ned wattpedalen enda et hakk, og inspirert av et lanseringsår med over 1.400 biler skal det nå oppskaleres. Kraftig.

Det ser man kanskje best i form av nye forhandlere, og disse er nå meldt inn på oppløpssiden:

  • Frydenbø åpner i Kristiansand i mars
  • Bil i Nord i Tromsø åpner i mars
  • Brennes Auto er bekreftet som Zeekr-forhandler i både Fredrikstad og Sarpsborg
  • Bilplaneten etablerer en helt ny, dedikert Zeekr-lokasjon på Lillehammer
Med det bringer Zeerkr merkevaren tettere innpå nordmenn, og som vi ser av listen i viktige regioner.

– Vi har vært tydelige på at vi skal vokse kontrollert, men ambisiøst. Nå tar vi et markant steg videre. Med sterke og profesjonelle partnere på plass ved flere sentrale lokasjoner styrker vi både tilgjengelighet og kundeopplevelse, sier Ole Kristian Ågotnes, administrerende direktør i Zeekr Norge.

Vi merker oss spesielt at nabobyene Fredrikstad og Sarpsborg, to byer som nærmest er vokst inn i hverandre, får hver sin forhandler via Brennes.

– Brennes Auto har sterk lokal forankring og klare ambisjoner for Zeekr. De har vist en tydelig interesse for merkevaren og et sterkt ønske om å bygge Zeekr langsiktig i regionen. Vår strategi har hele tiden vært å vokse organisk sammen med de riktige partnerne, og teamet i Brennes har vist et engasjement og en samarbeidsform som vi har stor tro på, sier Ågotnes.

På samme tid stryker Zeekr servicekapasiteten både i de nye utslagsbyene og rundt Oslo, for der kommer det servicepunkter blant annet på Fornebu og Lillestrøm.

Zeekr Norge sier at det også arbeides med ytterligere utvidelser i andre deler av landet.

– For oss er ettermarked og tilgjengelig service en like viktig del av premiumopplevelsen som selve produktet. Når vi vokser i volum, skal vi vokse minst like raskt i kapasitet og kvalitet på serviceleddet, sier Ronnie Gillstedt, Logistics and Operations Lead i Zeekr Norge.

– Vi har et særskilt fokus på dette området, og jobber kontinuerlig med å identifisere nye muligheter for å styrke tilgjengeligheten ytterligere. Vi forventer å etablere flere nye servicepunkter i nøkkelområder i løpet av kort tid, legger han til.

Zeekr 7GT.

Zeekr Norge opplever stor interesse rundt nye 7GT som bidrar til økt vekst, og som en støtte til alle de store Norges-planene dobler de også den norske organisasjonen. Fra dagens seks ansatte vil Zeekr Norge i løpet av 3. kvartal være rundt 12 personer, med særlig styrking innen ettermarked, salg og marketing.

– I oppstarten var vi bevisst på å vokse kontrollert med et begrenset antall partnere. Det ga oss mulighet til å være tett på forhandlerne og bygge merkevaren riktig fra start. Nå går vi inn i en ny fase. Når både volumet, modellprogrammet og forhandlernettet skaleres opp, må også organisasjonen styrkes for å sikre samme kvalitet og gjennomføring i neste vekstetappe, sier Ågotnes.

– Nå akselererer vi. Vi bygger et robust, fremoverlent og landsdekkende Zeekr-nettverk med høy kvalitet i alle ledd – og vi er godt i gang.

Les også:

Hva tenker du
Les også