Det er på vei en ny Lexus RZ som også baner vei for Steer-by-Wire som enkelt sagt fjerner den tradisjonelle mekaniske koblingen mellom ratt og hjul.
Her sendes i stedet styresignalene elektronisk, og dette skal gi både en mer direkte og presis respons. Lexus sier at systemet blir en viktig komponent i framtidens autonome kjøring, men det er altså litt inn i framtiden.
Nå er det på vei demobiler til alle landets Lexus-forhandlere, og det blir offisiell lansering av nye RZ under «Elektriske Dager» 3.-14. mars.
Lexus Norge sier at de allerede merker stor nysgjerrighet og pågang etter det nye systemet som inkluderer det karakteristiske «flyrattet».
– Vi opplever allerede stor interesse i markedet, og mange kunder har bestilt nye RZ med Steer-by-Wire lenge før de har fått testet bilen, sier Jan Christian Holm, leder for Lexus Norge.
– Dette er noe helt nyskapende og unikt som ingen andre merker kan tilby i Norge akkurat nå. Teknologien tiltrekker seg også mange helt nye kunder til Lexus-merket.
- Slutt på krysstak: Siden rattutslaget er variabelt, trenger du aldri å bytte grep på rattet. Maksimal sving krever kun 200 graders rotasjon.
- Bedre plass og utsyn: Det kompakte «flyrattet gir føreren fri sikt til instrumentene og mer plass mellom ratt og ben.
- Filtrert komfort: Systemet fjerner uønskede vibrasjoner fra ujevnt underlag, men beholder den viktige følelsen med veien.
- Samspill: Styringen fungerer sammen med Lexus’ Direct4 firehjulsdrift for å sikre stabilitet og kontroll.
Den nye løsningen er standard for utgaven RZ 550e F Sport i kombinasjon med mye annet utstyr, og det er også mulig å få Steer-by-Wire i utgaven kalt RZ 500e Luxury.
Lexus Norge anbefaler alle interesserte å ta turen innom sin lokale forhandler – og slår enkelt fast:
«Dette må oppleves!»
Les også:
- Singer får hovedrollen på Goodwood i 2026
- Audi RS 5 blir ladbar hybrid med 639 hk
- Mercedes-Benz eArocs 400 – elektrisk anleggslastebil vintertestet i minus 20 grader