NAF melder at regjeringen, Sp og SV har blitt enig om å prioritere samferdsel i fylkene i revidert nasjonalbudsjett, noe som betyr 500 millioner mer til dette formålet.
– Dette er sårt tiltrengte penger til nedslitte veier og kollektivtransport i krise, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
– En halv milliard kan virke lite når man ser på de enorme behovene for vedlikehold av veiene ute i fylkene. Samtidig er det en viktig prioritering i et revidert budsjett. Her har regjeringen lyttet, og det er vi glade for.
NAF har gang på gang pekt på hvor dårlig stilt det er med fylkesveiene, og det altså i et av verdens aller rikeste land. Senest i forrige måned meldte NAF at nærmere 14.000 kilometer var i dårlig stand, og dette tilsvarer rundt 30 prosent av fylkesveiene.
– Veiene råtner på rot, og vi frykter for at forfallet bare øker, sa Handagard da.
Nå venter altså friske 500 millioner, men alt dette vil ikke gå til ny asfalt.

Pressesjefen sier at i flere fylker kan pengene måtte deles mellom kollektivtransporten og utbedring av veier. For også kollektivtransporten sliter, og flere steder er det varslet rutekutt og prisøkninger for kollektivtransporten.
– Fylkene har ansvar for både kollektivtransport og et enormt veinett, sier Handagard.
– Mange steder i landet er begge deler i krise. Fylkene står overfor økte kostnader for kollektivtransporten og veier som skriker etter vedlikehold. Denne prioriteringen sender et signal om at regjeringen har forstått utfordringen.
500 millioner høres formidabelt ut, men er bare en dråpe i det store forfallet. For fylkesveiene har vært oversett i mange år, og NAF sier at behov for utbedringer på fylkesveiene nå vil koste om lag 108 milliarder kroner. Dette anslaget er basert på Statens vegvesens beregninger av etterslepet på vedlikehold fra 2023, i 2025-kroner.
– Regjeringen la i Nasjonal transportplan opp til å øke med én milliard mer i året på vedlikehold av fylkesveier hvert år, påpeker Handagard.
– I budsjettet som kom i fjor høst, kom halvparten av dette. Økningen i revidert budsjett er altså ikke uventet, men likevel et viktig gjennomslag. Vi forventer at regjeringen prioriterer enda mer penger til samferdsel i fylkene i budsjettet som kommer til høsten.
Førere over hele landet møter nå veier som både har sprekker og store hull, og i tillegg til at dette faktisk går utover kjøretøyene er det også trafikkfarlig.
NAF har hentet tallene om dårlige veier fra Kommuneproposisjonen 2026, og her er snittet på 30,9 prosent. Dårligst stilt er det i Buskerud, Telemark, Nordland og Troms, og her er andelen vei med dårlig dekke på over 40 prosent. Så ja, det er mye i et langstrakt land som Norge, som altså også er et av de rikeste på planeten.
Les også: