Kinesiske giganter viser robobil

Framtiden lurer nå rundt neste sving. Jidu håper og tror at deres robobil er klar allerede til høsten. Se video.


En robobil er en bil kjørt av en robot. Eller av AI (kunstig intelligens) som er den mer moderne måten å si det på. Robobiler kjører altså av seg selv.

De fleste store produsentene jobber nå med å inkludere AI-teknologi i sine biler, for målet er å ta bilene opp til nivå fire på den selvkjørende skalaen. Det betyr nemlig at bilene i så fall kan kjøre av seg selv, og da bør de også kunne lære av sine egne feil. Ergo trenger disse AI.

-->
En slik produsent er Geely-gruppen, som blant annet består av merker som Volvo Cars, Polestar og Lynk & Co ‒ en trio som er svært opptatt av nye løsninger.

Men Geely sysler med mer enn dette, og har blant annet gående et samarbeid med en annen diger kinesisk gruppe ‒ Baidu. Disse er blant annet giganter når det kommer til AI, og gruppen kjent for sin populære nettsøkside som enkelt og greit er kalt Baidu har ikke mindre enn 45.000 ansatte.

AI-satstingen har nå ført til et nytt bilmerke kalt Jidu som også Geely har investert i, og merket ble grunnlagt så sent som i mars 2021. Men med Baidu og Geely på laget går det virkelig unna.

To umiddelbare fordeler med å ha Baidu og Geely som støttespillere er utvikling av ny teknologi og bildesign, og Jidu kan etter et drøyt år vise fram en særdeles moderne bil.

Denne er kalt Robo-01, og ser ut som noe som både Volvo, Polestar og Lynk & Co kunne ha kommet med. En svært så rammeløs og designmessig ren bil.

Jidu forklarer selv at de nå har tatt det tredje steget i bilverden. Det første steget, bil 1.0, var bensin- og dieselbil-æraen, mens det andre, elbil 2.0, er dagens æra.

‒ Intelligent bil 3.0 er robobilens æra. Overgangen til denne nye æraen er preget av skiftet av drivkraft fra mennesker til AI, med robobiler som til slutt oppnår selvgenererende framgang ledet av AI. Bilindustrien i 3.0-tiden vil se et seismisk skifte fra en revolusjon innen energi til en revolusjon i produktegenskaper, sier Xia Yiping, administrerende direktør i Jidu.

‒ Det endelige målet er å realisere en fullstendig førerløs transportopplevelse. Jidu robobiler tar sikte på å møte brukernes behov for intelligent reise, intelligent assistanse i bilen og en intelligent kabin i den nye tiden.

Robo-01 har altså et ganske enkelt og futuristisk utseende, og kan også by på sommerfuglvingedører hvor for- og bakdørene åpner seg hver sin vei. Det er også noe som er kalt for AI-piksler lykter, og vi tolker det dit at lysene er smarte og litt selvtenkende.

På innsiden blir man møtt av et svært så uvanlig ratt som kan forsvinne inn i dashbordet, og skjermen strekker seg over hele fronten. Setene foran er ikke inspirert av fly, men faktisk romfartøy, og er såkalt «nulltyngdekraft-seter» som er både lette og pustende, og vikler seg rundt passasjeren og inkluderer en svanehals av en hodestøtte.

Det som vi ikke finner på innsiden er tradisjonelle ting som dørhåndtak, girspake, blinkelysspake ‒ faktisk er det meste av knapper og spaker ryddet bort.

Og ja, lurer man på noe, er det bare å spørre AI. Svaret skal komme i løpet av millisekunder.

En robobil må altså stå for kjøringen selv, og Robo-01 har arvet det autonome systemet Baidu har utviklet kalt Apollo. Dette autonome systemet har vært testet i over 27 millioner kilometer i mer enn 30 kinesiske byer, og vi antar AI har plukket opp en del ny lærdom av alt dette.

Systemet er utstyrt med Nvidias «dobbelte» Orin X-brikker og har intet mindre enn 31 eksterne sensorer, inkludert 2 lidar, 5 millimeter-nivå bølgeradar, 12 ultralydsradarer og 12 kameraer.

Jidu har i tillegg utviklet sine egne løsninger inkludert simuleringsteknologi, og den avanserte selvkjøringspakken er ifølge det ferske merket nå så utviklet at den snart er klar for masseproduksjon.

Robo-01 er faktisk så framtidsrettet at konseptet ikke en gang er eid av et menneske. Den første eieren er digital og kalt Xijiajia, og det var denne som kjørte bilen da Jidu arrangerte sin egen Roboday.

Smarte biler 3.0 og en AI-drevet evolusjon visker altså ut dagens grenser, og Jidu planlegger nå å offisielt lansere en begrenset versjon av sin første produksjonsmodell i løpet av høsten.

Denne skal være 90 prosent lik konseptbilen Robo-01, og under årets Guangzhou Auto Show skal de også vise fram sin andre bil som de har under utvikling.

Så ja, framtiden lurer nå rundt neste sving.

Les også:

Les mer om:

Elbiler Nyheter