Det går bokstavelig unna med Karl Peder Nordstrand, for en måned etter at han ble myndig gjorde han unna sin internasjonale debut i junior-EM i rally. Og snakk om å bli kastet til ulvene.
For debuten kom i Barum Rally i Tsjekkia, som ikke bare er regnet som et ganske så vanskelig et, men der kjøres det også på asfalt. Så den internasjonale debuten bød også på KP’s aller første asfaltrally.
Det tsjekkiske rallyet er av de mer vanskelige i Europa med trange veier, varierende veigrep og ispedd partier med grus. Mer utfordrende blir det knapt.
Mens mer rutinerte førere feilet, hele 24 førere kom seg aldri til mål mens mange andre gjorde store feil, holdt den unge norske debutanten hodet kaldt, til tross for at han var fullt klar over at han kjempet om en pallplass gjennom hele helgen.
Med to debuter unnagjort setter Karl Petter Nordstrand kursen hjem til Norge, og skal kjøre Rally Grimstad til helgen. Det blir også han første mulighet til å kjempe om NM-poeng etter at han fylte 18 år 14. juli, og da bytter han også bil og kartleser. Nå handler det om en Peugeot 208 R2 med svenske Johan Johansson i kartleserstolen.
– Nå er det bare å fortsette flyten i Grimstad. Det blir viktig å prestere videre. Det har allerede blitt delt ut poeng i tre løp, så jeg er for sent ute til å kjempe om en NM-medalje, men det hadde vært gøy å henge med i toppen, sier han.
– Helga som kommer nå tror jeg blir ekstremt bra. Det er asfalt igjen, og jeg skal ta med meg den gode flyten. Det blir en bra høst, og jeg gleder meg veldig.
Les også:
- Vanvittig Mercedes-luksus nærmer seg
- Første Firefly-bil levert ut
- Nå skal Bugatti tilby skreddersydde biler