Det skjer store omveltninger i det europeiske bilmarkedet om dagen, der logistikkutfordringer og tollbarrierer gjør at flere kinesiske produsenter ser mot produksjon i Europa.
Nylig ble det kjent at bilgiganten Stellantis og kinesiske Dongfeng planlegger å etablere et felles selskap for å produsere elbilmerket Voyah ved Stellantis-fabrikken i Rennes i Frankrike.Nå tar den norske Voyah-importøren, Electric Way (eid av Sulland-konsernet), grep for å rigge seg for denne nye hverdagen. De har ansatt Christian Haugaard (49) som ny Chief Commercial Officer (CCO).
15 års erfaring med Stellantis
Haugaard kommer sist fra stillingen som landsjef for Danmark og direktør for det globale partnernettverket i Wismo Group (tidligere K.W. Bruun) – en av Nordens største bilvirksomheter og importør av nettopp Stellantis-merker som Peugeot, Citroën og Opel. At han har jobbet mot det kinesiske bilmarkedet siden 2014, i kombinasjon med sin dype Stellantis-erfaring, gjør timingen for ansettelsen alt annet enn tilfeldig. Haugaard mener flyttingen av produksjonen til Frankrike vil endre hvordan merket oppfattes i Europa. – Det vil etter all sannsynlighet bety at bilene blir mer europeiske både i konstruksjon og ikke minst design. Man kan tenke seg at Voyah får en posisjon som ligner den Polestar har i dag; et helkinesisk merke som både markedsføres, føles og ser mer ut som en europeisk bil, sier Haugaard.
Han legger til at overgangen fra et tradisjonelt bilkonsern med 100 års historie til det unge Electric Way er svært motiverende:
En potensiell «game-changer»
Administrerende direktør i Electric Way, Torje Aleksander Sulland, legger ikke skjul på at den europeiske produksjonen kan snu opp-ned på spillereglene for merket her hjemme. – Kulturell og fysisk nærhet til produksjonen gjør at bilene raskere vil kunne møte europeiske krav og standarder, forklarer Sulland. Han peker også på de rent logistiske fordelene i en urolig verden: – Ved å produsere biler i Frankrike i stedet for Kina, reduseres også transportveien betydelig. Det gjør at vi kan øke leveringshastighet, få ned miljøavtrykket og løpe mindre risiko med tanke på logistikksituasjonen. Så vil det ta tid å komme i gang med Europa-produksjon, men det tar vi helt rolig. Modellene som er på gang fra Dongfeng-fabrikkene i Kina er veldig spennende uansett.Fra oppstart til etablert aktør
Ansettelsen av Haugaard kommer kort tid etter at Electric Way også sikret seg bransjeveteranen Tormod Kvam. Sulland er tydelig på at de nå rigger seg for en helt ny fase.Electric Way markedsfører i dag tre Voyah-modeller i det norske markedet: SUV-en Voyah Free, den kompakte SUV-en Voyah Courage og den store flerbruksbilen Voyah Dream.