Mercedes har dratt sine kommende elektriske flerbruksbiler til Sverige. (Fotos: Mercedes)

Viktige elektriske flerbruksbiler testes nå i vinterkulden

Nok et steg for en helt ny generasjon elektriske biler fra stjernemerket. Mercedes har nemlig tatt med seg flere flerbruksbiler til Arjeplog i Nord-Sverige.


For et merke som Mercedes som kan spore arven helt tilbake til den aller første automobilen tilbake i 1886 inkluderer den elektriske satsingen langt fra kun personbilene. 

Her skal alle med, og det inkluderer både de mellomstore vare- og flerbruksbilene og de aller største på veiene – lastebilene. Og det utvikles stadig nye plattformer for å gjøre alle disse enda bedre. 

-->
I det mellomste segmentet har de på gang en elektrisk variant av Van Combustion Architecture (VAN.CA), nemlig Van Electric Architecture (VAN.EA). Her skal det lages private biler i luksussegmentet og kommersielle biler i premiumsegmentet.

Når det gjelder varebilene på VAN.EA er Mercedes allerede godt i gang med testingen, en slik har til og med besøkt Nordkapp, og nå testes flerbruksbiler under tøffe vinterlige forhold.

Det betyr at tyskerne har satt kurs for Arjeplog for å sikre seg at de elektriske flerbruksbilene takler nordisk vinterklima, og dette er en del av et stort og intensivt testprogram som dekker en rekke klimasoner og testruter. 

For de elektriske flerbruksbilene er det viktig at de håndterer glatte forhold tilnærmet like bra som de tørre, og dermed er det fokus på sikkerhetssystemer som ESP og bilens dynamikk i tillegg til komfortelementene rundt ventilasjon og oppvarming av det romslige interiøret, opplyser Mercedes.

En av utfordringene på glatt føre er grepet, der kan det være opptil 90 prosent lavere, og dermed er det en fordel med firehjulsdrift. Her har Mercedes et ess, for også de nye flerbruksbilene blir tilgjengelig med 4Matic-løsningen.

Det er også innovative fjæringssystemer som skal sørge for godt grep og optimal styring på snø og is, i tillegg til en praktisk bakakselstyring som bør redusere snusirkelen betraktelig. 

Alle VAN.EA-biler skal også utstyres med den nyeste versjonen av Mercedes-Benz Operating System (MB.OS), samt et 800-volts DC-ladesystem og en 22-kW AC-lader.

Som vi har erfart denne vinteren kan det skifte mellom bikkjekaldt og mer milde temperaturer, men Mercedes har gardert seg og kjøler ned testbilene i spesielle kjølekamre før testturene. 

Slik får de også sjekket at alle systemer fungerer optimalt selv ved svært lave temperaturer, og ladeprosessen er også grundig testet og optimalisert.

Mercedes har også en foreløpig konklusjon etter testene av de elektriske flerbruksbilene. De melder at etter omtrent halvparten av en flerukers testperiode er konklusjonen at bilene selv på snø og is består selv de mest krevende testsyklusene og det med glans.

Her er flere bilder av kamuflasjekledde bilene som etter planen skal være på plass fra og med neste år:

Les også:

Hva tenker du