NAF og bladet Motor har gjennomført årets vinterdekk-test, og det inkluderer både de med og uten pigger. Sistnevnte er kanskje mest aktuelle, og halvparten av de som ble testet utmerket seg – de fra Continental, Pirelli, Goodyear og Nokian.
– Det er du som bilfører som er testens vinner. Aldri før har det vært så godt utvalg av gode og sikre piggfrie vinterdekk, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
– Alle disse fire dekkene kan anbefales. Men som alltid er det vanskelig å lage et vinterdekk som er godt på alle slags føreforhold, slår han fast, og har en klar anbefaling.
– Fortsatt gjelder det å sette seg inn i deltestene, og finne dekkene som passer best til det føret du kjører på i hverdagen, slår han fast.
Et godt eksempel på det er NAFs oppsummering av de fire testvinnerne:
- Continental VikingContact 8 har best isgrep
- Pirelli Ice Friction er best på vannplaning
- Goodyear Ultragrip Ice 3 har imponerende veigrep i svinger
- Nokian Hakkapeliitta R5 SUV er best på bremsing på vått underlag
Videre følger dekkene Michelin, Nordman og Hankook som alle gode alternativer, men billigdekket fra Maxtrek faller gjennom i testen, opplyser NAF.
– Dette viser nok en gang at de beste dekkene kommer fra de såkalte premium-merkene. Det er disse dekkprodusentene som utvikler de tryggeste dekkene, sier Nils Sødal.
– Så skal du kjøpe nye vinterdekk er det ikke på dekkvalget du skal spare penger. Det er avgjørende at den eneste kontaktflaten bilen har med bakken er av skikkelig kvalitet.
Når det gjelder piggdekkene var det større variasjon.
Årets test ble gjennomført med en stor og tung SUV som er den mest populære biltypen i Norge, og dette åpnet også for større forskjeller på piggdekkene enn i tidligere tester.
– Mange velger piggdekk på bilen for å være trygg på isføre, men et av dekkene i testen hadde overhodet ikke grep på isen, forteller Sødal.

Særlig de såkalte budsjettdekkene kom dårlig ut særlig i bremstestene, og i likhet med de piggfrie dekkene er det premiumdekkene som kommer best ut.
Topp 4 piggfrie vinterdekk:
- Continental VikingContact 8: 91 poeng
- Pirelli Ice Friction: 90 poeng
- Goodyear Ultragrip Ice 3: 87 poeng
- Nokian Hakkapeliitta R5 SUV: 84 poeng
Les hele testen av piggfrie vinterdekk hos Motor.no.
Topp 4 piggdekk:
- Nokian Hakkapeliitta 10: 85 poeng
- Goodyear Ultragrip Arctic 2 SUV: 84 poeng
- Continental IceContact 3: 82 poeng
- Michelin X-Ice North 4 SUV: 79 poeng
Les hele testen av piggdekk hos Motor.no.
Les også: