Subaru viser fram to av tre kommende elbiler. Her nye Solterra øverst og en elektrisk utgave av Outback nederst. (Fotos: Subaru)

Subaru med el-stasjonsvogn, og ja, en forbedret Solterra

Over i New York har Subaru vist fram to av tre elbiler som er på vei til Norge.


Dette er spennende. Subaru, denne firehjulsdrift-eksperten, har nemlig på gang en elektrisk stasjonsvogn. En med et navn som ikke legger skjul på ambisjonene, Subaru Trailseeker. 

I disse dager pågår New York International Auto Show, og dette er en viktig messe for et USA-fokusert merke som Subaru. Så Subaru of America hadde like godt dratt med seg to biler som bør være veldig aktuelle her hjemme, en forbedret Solterra, søsteren til populære Toyota bZ4X, og ikke minst den nye elektriske stasjonsvognen Trailseeker, en elektrisk tvilling til en annen velkjent modell. Heng med så skal vi forklare.

-->
Dette er to elbiler som skal bane vei for blant annet den europeiske satsingen til det japanske merket, som kommer på toppen av et nytt innovasjons- og designsenter og en ny elbilfabrikk som nå nærmer seg ferdigstillelse. 

Og ja, vi kan selvagt ikke glemme at Subaru har planlagt en batterifabrikk i samarbeid med Panasonic over i Japan.

Solterra er altså på plass her hjemme, men skal nå komme i forbedret utgave. I tillegg finner selvsagt Trailseeker stien til Norge, og det er også meldt en tredje elektrisk SUV. 

Den første er altså en ny generasjon av Subaru Solterra som haker ut flere praktiske forbedringer – mer rekkevidde via et større batteri med forvarmingsfunksjon og økt tilhengerkapasitet.

Samtlige utgaver av nye Solterra kommer selvsagt med X-Mode som åpner for permanent firehjulsdrift og Grip Control. Og med en bakkeklaring på 21 centimeter så denne bør komme seg greit fram til hytta selv under de mest krevende forholdene. 

Subaru Trailseeker er altså en elektrisk stasjonsvogn, og her sier bilmerket at navnet er for det amerikanske markedet. Så ja, den vil hete noe annet her hjemme.

Subaru er såpass lite hemmelighetsfull at de sier at den skal komme til Norge under et velkjent modellnavn som allerede har en trofast kundegruppe i sin fossile utgave.

Så når vi ser på bildene av denne er det vel liten tvil om at den kommer til å hete Outback, og bør bli en elektrisk stasjonsvogn som både er praktisk, romslig og forhåpentlig med god kjørekomfort akkurat som sin fossile søster.

Trailseeker er også utstyrt med det samme X-Mode-egenskapen som nye Solterra, og byr både på forvarming av batteriet som ifølge Subaru får god rekkevidde og en hengerkapasitet på 1.500 kilo samt et romslig bagasjerom. 

Subaru Norge sier at selv om tekniske detaljer fortsatt ikke er helt kjent så er grunn til å tro at denne modellen vil appellere sterkt til det norske markedet.

Vi tipper at vi ikke trenger å vente så veldig lenge på spesifikasjonene til de to elbilene, og det er altså mer i sikte.

– Videre kan vi forvente å se flere spennende lanseringer de neste månedene, sier Torbjørn Lie, daglig leder i Subaru Norge.

Totalt har Subaru annonsert fire elbilmodeller i løpet av 2026, og i 2030 er målet at halvparten av det 1,2 millioner globale salget skal bestå av elbiler. 

Det ska blant annet en ny Solterra og en elektrisk Outback sørge for:

Les også:

Hva tenker du