Tall fra FINN sin markedsplass for bruktbil viser at andelen elbilannonser i Troms har steget fra 36 prosent i juli 2025 til 48 prosent i juli 2026.
Med en økning på 12 prosentpoeng er Troms det fylket i Norge som opplever den sterkeste elbilveksten på bruktmarkedet.Dobling i antall annonser
Utviklingen har gått jevnt oppover gjennom hele 2026. I januar var elbilandelen i Troms på 37,3 prosent, før den klatret til 43,3 prosent i juni og endte på nær 48 prosent i juli. I faktiske tall har antall bruktbilannonser for elbiler i Troms økt fra 173 til 304 i denne perioden. – Det har lenge vært en antagelse om at elbil er mindre egnet i Nord-Norge på grunn av kulde og avstander. Utviklingen i Troms tyder på at den antagelsen ikke lenger stemmer, sier Terje Dahlgren, markedsekspert hos FINN.