Aptera tar nok et steg med serieproduskjon. (Fotos: Aptera)

Solcellebilen med ny milepæl

Aptera tar nå et langt steg mot serieproduksjon, for nå har de bestilt viktige komponenter til de første 40 bilene.


Ok, navnet på det Aptera nå baner vei for er solmobilitet, og det betyr rett og slett den meste bærekraftige måte å fylle batteriet på. Ja, gjennom solceller, så her snakker vi virkelig lokalt nullutslipp, ja, iallfall på lyse dager.

Aptera har allerede holdt på noen år, og holder passende nok til i solfylte California. Men de har globale ambisjoner, så vi får se hva de klarer når de først har fått i gang produksjonen.

-->
Og solcellebilen nærmer seg stadig. Nå melder de at de har sendt av gårde bestillinger på de viktigste strukturelle komponentene til sine første 40 kjøretøy. Dette representerer et betydelig skritt i selskapets overgang fra såkalte valideringsbygg til serieproduksjon.

Komponentene skal brukes til bilens to aller største strukturelle enheter – karosseriet og chassiset, og inkluderer både ramme og fjæring.

Det betyr at de går fra testbiler som for eksempel skal spisse designet ytterligere, til å bygge biler som skal på samlebåndet. Så ja, nå begynner de å nærme seg en start for dette båndet.

Aptera sier at de forventer at leveringene av karosseri- og chassiskomponenter starter i oktober, og bilmerket sier også at de forventer å få gjennomført sine planer for å kunne finansiere produksjonsoppstarten.

– Å utstede bestillinger på karosseri- og chassiskomponenter beregnet på produksjonskjøretøy er et viktig skritt når vi jobber med å gå fra validering til produksjon, sier Chris Anthony, administrerende direktør i Aptera.

– Disse delene er beregnet på våre første kundekjøretøy.

De siste månedene har Aptera jobbet både med å forbedre karosseri- og chassisspesifikasjonene basert på erfaringer fra valideringsbyggene, og dette arbeidet gjenspeiles altså i delene som nå er bestilt.

Aptera sier at de nå også har solceller for mer enn 100 kjøretøy på lager, noe som selvsagt er viktig når de først starter med masseproduksjonen.

– Det er et oppmuntrende tegn å se at våre karosseri- og chassisleverandører når disse milepælene på deler beregnet på produksjonsbiler, sier Steve Fambro, administrerende direktør i Aptera.

– Vi fortsetter å jobbe med fokus mot produksjonsstart.

I tillegg til å starte byggingen av produksjonsutgavene jobber også Apetra med selve typegodkjenningen, slik at kundene faktisk får registrert bilene sine.

Her er flere bilder av Aptera:

Les også:

Hva tenker du
Les også