Lotus har satset hardt på elbiler, noe som blant annet har resultert i en GT kalt Emeya og selvsagt den mer høyreiste Eletre. Nå får sistnevnte også en X-variant. En ganske spesiell en.
For dette er ikke bare en batterielektrisk SUV, men en hybrid. En som er utstyrt med en 150 kW innebygd generator. Ok, vi skal forklare.
Nye Eletre X blir en viktig del av Lotus’ Focus 2030-strategi, for denne sier at de skal tilby flere drivlinjer for å møte forskjellige kundebehov. Bilen er ventet til de første kundene mot slutten av året.
– Eletre X er et bevis på hvordan banebrytende teknologi kan tjene sjåføren, en verdi som er kjernen i Lotus-merket, sier Qingfeng Feng, administrerende direktør i Lotus Group.
– Vi føler at vi har skapt noe som ikke bare flytter grensene for hva som er mulig fra et teknisk synspunkt, men som også beriker den emosjonelle og praktiske kjøreopplevelsen.
X-Hybrid er Lotus sin nye proprietære teknologi, og her blander de altså ytelsen til batterielektriske kjøretøy (BEV) med støtte fra forbrenningsmotor (ICE) for å levere fleksibilitet og praktisk bruk over lang rekkevidde.
Lotus melder mer enn 1.200 kilometer, og her er det opptil 350 kilometer kun på elektrisk kraft. Det er rekkevidden sin, det! Batteriet er for øvrig på 70 kWh, og bensintanken rommer altså 52 liter.
Lotus melder også at de har tatt høyde for nordiske forhold, så denne skal takle norsk vinterkulde.
Når det gjelder kjøreegenskaper så er jo dette en Lotus, og her er det blant annet intelligent styring av luftstrømmen gjennom og rundt kjøretøyet for å balansere både kjøling, stabilitet og luftmotstand.
Det er aktive aerodynamiske systemer som grillspjelden og bakspoileren som kan generere opptil 120 kilo med marktrykk under bremsing.
Dette sier Lotus om noen av løsningene:
- 48V aktiv antirullkontroll, som leverer opptil 1.400 Nm krengestabiliserende dreiemoment
- Luftfjæring med to kamre
- Adaptive dempere med to ventiler som kan reagere på så lite som 2 millisekunder på endrede vei- og lastforhold
- Fjæring med doble triangelben foran
- Aktive momentstyringssystemer
- Spesialutviklede Pirelli P Zero 5 LTS-dekk for vått grep og vedvarende stabilitet i høye hastigheter
- Brembo seksstempelbremser gir sterk bremseevne og termisk gjenvinning under gjentatt bruk med høy belastning
I tillegg har de slanket X-utgaven i forhold til den vanlige, og Eletre X H550 er opptil 120 kilo lettere enn Eletre 900. Førstnevnte veier for øvrig 2.550 kilo.
På innsiden er det slanke skjermer og et førerfokusert Lotus Hyper OS infotainmentsystem. Det er også analoge kontroller for viktige funksjoner, og et head-up-display
Slik forklarer Lotus ytterligere unike funksjoner:
- Et KEF-lydsystem med 23 høyttalere som bruker Uni-Q-teknologi, og plasserer diskant- og mellomtoneelementer på samme akustiske akse – noe som gjør at hver reise føles ekstraordinær og omslutter sjåføren.
- Tretti persepsjonssensorer og NVIDIA Thor-databehandlingsarkitektur jobber stille i bakgrunnen og bygger opp selvtillit på hver reise uten å forstyrre opplevelsen.
- Interiørmaterialer inkluderer karbonfiber, Alcantara og Wyron Truecycled – et banebrytende resirkulert tekstil, introdusert som en del av Lotus' forpliktelse til bærekraft uten kompromisser på kvalitet eller karakter.
Og ja, som sagt har vi fått prisen. Eller prisene, for her er det to utgaver. Og de lurer du helt sikkert på.
- Lotus Eletre X H550: 1.449,000 kroner
- Lotus Eletre X H1000: 1.699.000 kroner
Les også:
- Resultatene er klare: Kinesisk luksus-MPV knuste offisielle tall i NAF-testen
- Fra Škodas minste til Škodas største: Her er det nye elektriske flaggskipet
- Bentley med oppsiktsvekkende grep for nye Flying Spur