Etterspørselen etter brukte elbiler er på tur opp sammen med drivstoffprisene. Foto: Tomm W. Christiansen

Høye drivstoffpriser: Rekordsøk etter brukte elbiler

Med dyrere bensin og diesel, og gjeninnførte avgifter, snur nordmenn seg i økende grad mot bruktmarkedet for elbil. På Finn.no har søkenesøkene skutt i været med hele 44 prosent.


Etter at avgiftene på bensin og diesel kom tilbake 1. september, har interessen for brukte elbiler fått et kraftig oppsving. Det viser tall fra Finn.no, ifølge en pressemelding fra Norges Automobil-Forbund (NAF).

– Det er stor forskjell på å fylle drivstoff til rundt 30 kroner literen og lade elbilen til Norgespris hjemme. Så at interessen for brukte elbiler øker, er naturlig, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.

Godt utvalg og stabile batterier

-->

Sødal peker på at bruktmarkedet for elbiler har modnet seg med et godt utvalg, hvor mange av modellene byr på både god rekkevidde og rask ladekapasitet. I tillegg viser NAFs egne batteritester at bilbatteriene holder seg svært godt over tid. På nyere brukte elbiler betyr det at kjøperne får tilnærmet samme rekkevidde som da bilene var nye.

Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.  Foto: NAF/Motor

For å gjøre det enklere å navigere i bruktjungelen, viser organisasjonen til resultatene fra sine egne rekkeviddetester som er gjort under både sommer- og vinterforhold siden 2020.

Disse kom best ut i vintertestene

For bruktkjøpere som er på jakt etter familiebil, gir NAFs vintertester en god pekepinn på hvordan bilene holder på rekkevidden i kulda. Her er modellene som hadde minst avvik fra den offisielle WLTP-rekkevidden:

Fra vintertesten 2022 (temperaturer mellom 0 og -10 grader):

  • BYD Tang: WLTP 400 km – Testresultat 357 km (-10,7 %)
  • Tesla Model Y: WLTP 507 km – Testresultat 451 km (-11 %)
  • Kia EV6: WLTP 484 km – Testresultat 428 km (-11,6 %)
  • NIO ES8: WLTP 488 km – Testresultat 425 km (-12,9 %)
  • Volkswagen ID.4: WLTP 485 km – Testresultat 414 km (-14,6 %)
(Andre familiebiler som kom like bak og er aktuelle på bruktmarkedet, er Hyundai Ioniq 5 og Skoda Enyaq).

Fra vintertesten 2023 (temperaturer mellom 0 og -20 grader):

  • Maxus Euniq6: WLTP 354 km – Testresultat 317 km (-10,5 %)
  • Tesla Model S: WLTP 634 km – Testresultat 530 km (-16,4 %)
  • MG Marvel R: WLTP 370 km – Testresultat 308 km (-16,8 %)
  • Kia EV6 GT: WLTP 424 km – Testresultat 349 km (-17,7 %)
  • Tesla Model X: WLTP 543 km – Testresultat 444 km (-18,2 %)
(Blant andre modeller som følger like bak på bruktmarkedet fra denne årgangen, finner man Tesla Model Y, Hyundai Ioniq 5 og Mercedes-Benz EQB).

Les også:

Hva tenker du
Les også