Det er en Toyota Hilux BEV på vei. (Fotos: Toyota)

Her er elbilen Toyota Hilux

Legenden Toyota Hilix, en bil som nærmer seg 60 år, følger særdeles godt med i tiden og blir også elbil.


Pickup-favoritten med en T i fronten er en ekte 68’er, og runder 58 år til mars neste år. Men er også så moderne at den når tar skrittet inn i framtiden som en Hilux BEV – en elbil.

Toyota sier at elbilutgaven av 9. generasjon Hilux kombinerer BEV-modellen nullutslippsdrift med den legendariske robustheten som har gjort Hilux til en global suksess, og legger til at den elektriske drivlinjen er utviklet uten kompromisser. Så også elbilen skal takle det meste som kastes mot den.

-->
Den store nyheten her er at for første gang benytter Toyota BEV-teknologi i et kjøretøy med ramme, for denne type konstruksjon er en nøkkel på Hilux-suksessen og blir videreført også med elbilversjonen

Her er batteriet integrert i den solide rammen og dermed beskyttet mot skader og vanninntrengning, så her kan du enda mer lydløs klarte gjennom terrenget.

Hilux BEV følger også Toyotas «Multipath»-filosofi som sier at kundene skal få tilgang til flere drivlinjer, og pickupen blir også tilgjengelig som Hilux Hybrid 48V og det er en hydrogendrevet versjon planlagt til 2028.

– Vi forventer at Hilux BEV vil være et attraktivt valg for norske bedrifter som møter stadig strengere krav til nullutslippsløsninger – for eksempel innen bygg- og anleggsbransjen – og som samtidig krever den ledende holdbarheten og fremkommeligheten Hilux er kjent for, sier administrerende direktør Piotr Pawlak i Toyota Norge.

I tillegg til at man slipper store drivstoffutgifter og ikke forurenser lokalt byr også elbiler på langt færre bevegelige deler og demper dermed behovet for vedlikehold og utbytting av slitedeler – noe som selvsagt kutter kostander for flåteoperatører.

Designmessig kommer Hilux BEV med noen detaljer som skiller denne fra resten av familien, og alle BEV-utgavene i Double Cab-formatet.

BEV-versjonen har blant annet en mer aerodynamisk front uten tradisjonell grill og egne 17-tommers aluminiumsfelger, og beholder dimensjonene fra dagens generasjon med en lengde 5,32 meter, en bredde på 1,86 meter, en høyde 1,85 meter og akselavstand 3,09 meter.

Når det gjelder drivlingen kommer Hilux BEV med permanent firehjulsdrift med kompakte e-aksler foran og bak, hver med integrert inverter og transaksel. Den fremre e-akslen leverer et dreiemoment på 205 Nm, mens den bakre gir 268 Nm, noe som sikrer kraftig trekkraft og stabilitet under alle forhold, opplyser Toyota.

Videre kommer Toyota Hilux BEV med en nyutviklet litium-ion-batteripakke på 59,2 kWh, og foreløpig tall viser en rekkevidde på rundt 280 kilometer.

Når det gjelder lading så er maks effekt på 150 kW, og 10 til 80 prosent skal gå på rundt 30 minutter. Hjemmelading er på 10 kW, og her er 10-100 prosent opplyst cirka 6,5 timer.

Toyota forklarer at den elektriske versjonen gjennomgår de samme strenge kvalitetstestene som resten av Hilux-serien, i tillegg til omfattende tester spesifikke for den elektriske drivlinjen.

Så her er det testet dypvannskjøring for 70 centimeter, høyhastighets vanninntrengningstester, terrengtester for holdbarhet og full nedsenking av batteriet. For å beskytte mot vanninntrengning er eAxle-utlufting plassert høyt på enheten, sier Toyota.

De foreløpige tallene sier også en nyttelast på rundt 715 kilo og en tilhengervekt på opptil 1.600 kilo, og terrengegenskapene er godt ivaretatt via den robuste rammestrukturen som er ytterligere forsterket den med ekstra tverrbjelker og forsterking av eksisterende elementer.

Her er det også et nytt de Dion-fjæringssystem med stiv aksel bak introdusert, slik at den bakre e-akselen kan integreres uten å gå på bekostning av styrke eller terrengegenskaper, forklarer det japanske merket.

Hilux BEV har også en innkjøringsvinkel på 29 grader, utkjøringsvinkel på 25 grader, hjulopphengsvandring på 50 centimeter, en vadedybde på 70 centimeter og en bakkeklaring på 20,7 centimeter. Og rampevinkelen er redusert med kun fire grader til 20 grader, viser tallene til Toyota.

Elbilen kommer selvsagt også med Multi-Terrain Select (MTS) som tilpasser seg ulike terrengforhold, og systemet åpner for fem moduser – og her kan man velge ting som steinete underlag, sand, gjørme, grus og humpete terreng – sistnevnte for første gang i en BEV.

Elbilversjonen av Hilux skal inn i produksjon i desember 2025, og Toyota Norge håper å åpne for bestillinger i første kvartal 2026. I så fall kommer de første kundebilene i andre kvartal.

Hilux Hybrid 48V er planlagt i produksjon fra våren 2026, og vil først ankomme Norge i tredje kvartal.

– Vi gleder oss stort til å lansere helt nye Hilux i Norge, som viderefører arven fra åtte generasjoner før den, sier Pawlek.

– Vi forventer at Hilux Hybrid 48V vil være den mest solgte versjonen av nye Hilux i Norge, men har også tro på at Hilux BEV vil overraske mange med sine egenskaper i krevende omgivelser.

Les også:

Hva tenker du

Les også