Det er på vei en ny last med Toyota bZ4X. (Fotos: Toyota)

Får en ny last med Toyota bZ4X

Toyota Norge gjør sitt for å sikre flest mulig leveranser av den populære bZ4X i 2025.


Regjeringen har igjen gjort sitt til å spre usikkerhet i befolkningen, og denne gang truffet de som vurderer å kjøpe en ny elbil.

De har nemlig foreslått at momsgrensen senkes fra 500.000 til 300.000 kroner allerede 1. januar, og dermed får en elbil over en halv million 50.000 kroner i nye avgifter.

-->
Det betyr at selv om man bestiller bilen allerede nå risikerer en lei ekstraregning, for det er først når bilen registreres at avgiftene slår inn. Med andre ord – er det relativ lang ventetid på den elbilen du bestiller så kan den bli dyrere.

Dette er en utfordring for mange importører, spesielt de som har populære elbiler. Som Toyota.

bZ4X er en av årets aller mest solgte nybiler, det har kommet over 5.000 slike i 2025, og denne er allerede oppgradert med bedre spesifikasjoner, og uansett utgave så starter denne på godt over 400.000 kroner. Det betyr at den blir dyrere med Arbeiderpartiets forslag.

Toyota meldte allerede sent i oktober at de har fått napp på flere bZ4X, og la til at de jobbet hardt for å skaffe enda flere. Og det har de klart.

Nå melder Toyota Norge at de har sikret flere hundre ekstra eksemplarer som skal leveres allerede i 2025.

Disse skulle egentlig til andre markeder og er nylig produsert, og på vei fra Japan via Zeebrugge til Norge, med forventet ankomst i slutten av desember.

– Vi opplever at mange kunder ønsker å sikre seg en Toyota bZ4X før de varslede avgiftsendringene trer i kraft, sier Piotr Pawlak, administrerende direktør i Toyota Norge.

– Derfor har vi jobbet tett sammen med Toyota Motor Europe for å skaffe ekstra volum til Norge. At vi nå har sikret flere hundre biler for levering i løpet av 2025 viser at Norge er et prioritert land når det kommer til elbiler, og tiltaket bidrar sterkt til å møte den økte etterspørselen.

Toyota Norge har kjørt lanseringstilbud på bZ4X som inkluderer en subsidiert fastrente på 1,95 prosent og vinterhjul, og kampanjen har ifølge importøren en samlet verdi på nærmere 70.000 kroner. De slår fast at dette kommer godt med dersom forslaget til årets statsbudsjett blir vedtatt slik det foreligger nå.

Toyota Norge oppfordrer alle som er interessert i en ny bZ4X til å snarest kontakte sin lokale Toyota-forhandler for nærmere informasjon.

Les også:

Hva tenker du

Les også