- Annonse -
HjemNyheterTre av fire i distriktene sliter nå med høye pumpepriser

Tre av fire i distriktene sliter nå med høye pumpepriser

Mens Norge håver inn store summer på høye oljepriser, er drivstoffprisene i ferd med å knekke privatøkonomien til folk i distriktene.

NAF blir stadig mer bekymret for bilistene i distriktene, for de skyhøye drivstoffprisene er nå i ferd med å få alvorlige konsekvenser for mange. Det viser en fersk undersøkelse.

- Annonse -

‒ De høye drivstoffprisene tar knekken på økonomien til folk i distriktene, sier Thor Egil Braadland, myndighetskontakt i NAF.

‒ På et halvt år har prisen på bensin og diesel steget med 10 kroner literen. Det rammer distriktene hardest, hvor bilavhengigheten er størst og elbilandelen er lavest.

Norstat gjennomførte tidligere denne måneden en undersøkelse for NAF hvor de spurte om at de høye prisene på drivstoff er et problem for husholdningens privatøkonomi. Resultatet er alarmerende.

Hele 74 prosent av bileiere i de mest spredtbygde kommunene svarte nemlig at de er «enige» eller «svært enige» i nettopp den påstanden.

- Annonse -

Braadland er kritisk til at regjeringen ikke følger opp sin egen plattform hvor de lovet å kutte i avgiftene, og har i stedet latt prisene løpe løpsk.

‒ Da Stortinget behandlet statsbudsjettet før jul sa finansminister Trygve Slagsvold Vedum at «de som bor et sted hvor de ikke har alternativ til bilen skal ikke sitte igjen med den største regningen». Men det er nettopp dette som skjer nå. Nå må Vedum ta kontroll og sette ned avgiftene, melder Braadland.

NAF representerer om lag en halv million bilister, og er altså svært bekymret for hva de høyere pumpeprisene vil gjøre med privatøkonomien til mange av sine medlemmer.

Totalt svarte 67 prosent av de 1.103 bilistene i undersøkelsen at høye drivstoffpriser er et problem for deres egen økonomi, og i de mest sentrale kommunene som Oslo, Bergen og andre større byer var andelen på 64 prosent.

- Annonse -

‒ Dette burde være en kraftig vekker for en regjering som har lovet å lytte til vanlige folk, sier Braadland.

‒ Nå sliter så mange som to av tre med drivstoffprisene. Økte kostnader til bensin og diesel kommer på toppen av økte matvarepriser og stigende renter, understreker han.

Spørsmål: Hvor enig eller uenig er du i følgende utsagn: «De høye prisene på drivstoff er et problem for husholdningens privatøkonomi»? Etter bostedskommunens sentralitet (1-6), hvor 1 er mest sentral og 6 er minst sentral:

Sentralitet
TOTAL123456
BASE11031923182971609541
Svært uenig4%8%5%4%2%3%2%
Uenig11%12%10%9%13%14%2%
Verken enig eller uenig17%20%17%20%14%14%5%
Enig32%30%29%35%33%29%35%
Svært enig35%29%38%33%37%37%56%
Vet ikke1%1%1%.1%2%.
TOTAL100%100%100%100%100%100%100%

Spørsmål: Hvor enig eller uenig er du i følgende utsagn: «De høye prisene på drivstoff er et problem for husholdningens privatøkonomi»? Etter gruppert sentralitet (1+2, 3+4, 5+6) og slått sammen «Enig» + «Svært enig».

Sentralitet (gruppert)
.1+23+45+6
Uenig17 %14 %13 %
Verken eller18 %18 %11 %
Enig64 %68 %74 %
Vet ikke1 %0 %1 %

Grupperingen etter sentralitet utarbeidet av SSB og gir et mål på en kommunes sentralitet, basert på nærhet til arbeidsplasser og servicetilbud.

Mest sentrale strøk er Oslo og enkelte omkringliggende kommuner.

Kommunene Bergen, Trondheim, Stavanger, Kristiansand, Drammen, Fredrikstad mfl. tilhører sentralitetsgruppe 2.

Noen eksempler på de mest perifere kommunene er Gratangen, Dyrøy, Ulvik, Lavangen, Beiarn, Moskenes og Hasvik.

Les også:

- Annonse -

Flere nyheter

Mercedes gir oss det aller første glimtet av innsiden til den kommende elbilen EQE SUV. (Fotos: Mercedes)

Første glimt av innsiden til Mercedes EQE SUV

Her oser det luksus! Det går unna over hos Mercedes. De hamrer nemlig ut nye elbilmodeller i et rasende tempo,...
Skoda viser nå litt av innsiden på sitt nye konsept, og der er det en stor vertikal skjerm. (Fotos: Skoda)

Skoda pirrer med en gigantisk skjerm

To uker før det nye helelektriske Skoda-konseptet blir vist fram slipper merket et bilde av innsiden, og det viser...
Dodge Durango her flankert av Challenger SRT Super Stock (t.v) og Charger SRT Hellcat Redeye lever videre inn i 2023. (Fotos: Dodge)

Verdens sterkeste SUV lever videre

Dodge har bestemt seg for å fortsette produksjonen av SUV-beistet Durango SRT Hellcat. Nå er ikke Dodge noe unntak i...
Den spilleren som første slår en hold-in-one på hull 15 i BMW Championship tar med seg en BMW i7. (Fotos: BMW)

Hovland kan vinne en BMW i7

Alt den norske golfspilleren Viktor Hovland trenger å gjøre er å slå ballen ned i hullet på ett eneste...
Mercedes forlater nå Formel E, og gjør det med stil. (Fotos: Daimler)

Mercedes forlater Formel E på topp

Etter tre sesonger er det slutt for Mercedes i Formel E, og de rundet av på best mulig måte...
Her møtes den digitale og ekte verden, for Porsche har like godt laget en ekte Sally fra «Biler». (Fotos: Porsche)

Porsche har laget en ekte Sally fra «Biler»

Dagens animasjoner visker ut grensene mellom den digitale og virkelige verden. Så hvorfor ikke lage en digital bil sånn...
Nå er det klart for ny programvare til Skoda Enyaq som gjør bilen enda bedre. (Fotos: Skoda)

Oppdateringer gir Enyaq raskere lading og bedre vinter-rekkevidde

Skoda ruller nå ut system-oppdateringene som kom med Enyaq Coupé til alle Enyaq iV-bilene. Tidligere i sommer åpnet Skoda Norge...
Candela P-12 Shuttle er en rask, sjøsyk-fri og stille flyvende elektriske ferje. (Fotos: Candela)

En flyvende og lynrask elferje

Mer behagelig enn dette blir det ikke. Candela P-12 Shuttle flyr nemlig lydløst over bølgene. Se video. Svenske Candela grunnlagt...
GT-versjonen av Kia EV6 er ganske så ekstrem ‒ og veldig moro! (Fotos: Nybiltester)

Prøvekjørt Kia EV6 GT

Som Bjørn Skifs ville sunget ‒ härligt, härligt, men farligt, farligt – Kia EV6 GT er fantastisk moro, men...
Frankrike skjenket navnet limousin til bilverden, og Peugeot har også hatt sine ganske spesielle utgaver. (Fotos: Peugeot)

Peugeots spesielle presidentbiler

Den franske presidenten kan selvsagt ikke fraktes i en helt vanlig bil, og Peugeot lager mer enn gjerne biler...
Den ypperste klassen i rallycross-VM går nå inn i en elektriske æra med helt nye elbiler. (Fotos: Red Bull)

Tidenes raskeste rallycross-biler

En ny æra starter i lille Stjørdal. Rallycross-VM har nemlig avduket sine elektriske biler. Det har kun vært en Mr....
Mate Rima hadde ikke mye høy i hatten da han ble med Nico Rosberg på jomfruturen av det elektriske beistet Rimac Nevera. (Fotos: Rimac)

Rosberg skremte vannet av Mate Rimac

Mate Rimac var ganske så svett i passasjersetet da Nico Rosberg luftet den aller første kundebilen av det som...
Brabus har gjort Mercedes EQS enda mer aerodynamisk, noe som betyr enda mer rekkevidde. Og det gjør ikke noe at den også har blitt sportsligere i utseende. (Fotos: Brabus)

Oi, Brabus har gitt Mercedes EQS mer rekkevidde

Verdens aller mest aerodynamiske masseproduserte bil har blitt enda aerodynamisk, noe som betyr enda mer rekkevidde. Da Mercedes skulle utvikle...
Mercedes-AMG-One har endelig gått inn i produksjon, fem år etter at den første ble vist fram. (Fotos: Daimler)

Endelig er produksjonen av Mercedes-AMG One i gang

En av tidens aller villeste gatebiler har endelig entret produksjonen. I 2017 var det 50 år siden AMG ble stiftet...
En ny Lamborghini Urus er bare dager unna, og den er lynrask. (Fotos: Lamborghini)

Ny lynrask Lamborghini Urus på gang

En ny Urus-utgave er rett rundt hjørnet, og er så rask at den har satt ny SUV-rekord i det...

LEGG IGJEN EN KOMMENTAR

Vennligst legg inn din kommentar!
Vennligst skriv navnet ditt her