Etter årets sju første måneder viser de foreløpige tallene til Statens vegvesen at 15 av de 68 som har omkommet i trafikken døde i forbindelse med MC-ulykker. Dette er flere enn samme periode de sju foregående årene, og dette mens tallene for moped og lett MC holder seg lave og stabile.
Den negative utviklingen må stoppes og snus, og aktører inviteres nå til en politisk debatt under Arendalsuka.
– I panelet har vi invitert aktørene i MC-dugnaden og andre som er viktige for motorsykkelsaken i Norge, sier Arve Lønnum som er sekretær i Motorsykkelimportørenes Forening (MCF), som innleder dette viktige møtet.
– Det er viktig at veimyndighetene nå følger opp om de anbefalinger og den kunnskap vi bringer til bords, og løfter frem i den MC-politiske debatten og rundbordsdiskusjonen i Arendal.

Utfordring er at det ikke er en enkel grunn til at mange omkommer på MC, men at det finnes løsninger som kan være livreddende som ikke alle er klar over vet Yngvill H. Tellmann. Hun kan nemlig fortelle en svært dramatisk historie.
I slutten av mai var Tellmann på tur sammen med seks andre motorsyklister, og fem av dem skulle til Vålerbanen for å delta på et sikkerhetskurs i regi av WIMA (Women’s International Motorcycle Association). Men som motorsyklister ofte gjør, de tok en omvei før de skulle rett kursen mot Vålerbanen.
Og gjennom Sverige tok turen en dramatisk vending.
– Jeg kom over en bakketopp, etterfulgt av en venstresving i rundt 70 km/t, forklarer Tellmann.
– Plutselig befant jeg meg på grus og i veikanten. Jeg mistet kontrollen, og vi ble kastet rundt og endte i grøfta.
Etter å ha blitt slengt i kull med sykkelen og sklidd 20 meter utenfor veien stoppet hun – med en stor stein klemt inn mellom øret og skulderen.
– Den steinen kunne ha tatt livet av meg. Det første jeg tenkte da jeg skjønte at jeg kunne bevege armer og bein, var: Hva hvis jeg ikke hadde hatt MC-airbag-vest med nakkekrage?

Denne livredderen er så ny at verken ambulansepersonellet eller svensk politi hadde sett en MC-airbag i bruk. Det samme gjaldt legene på akuttmottaket i Trollhättan.
– De var rett og slett imponert, sier motorsyklisten.
– At jeg slapp unna med to sting i leggen, var nesten ikke til å tro. Nå oppfordrer vi alle til å bruke MC-Airbag.
Tellmann er på plass i Arendal for å snakke om sin opplevelse, og som en som har overlevd mye takket være den nye kollisjonsputen har hun nå gjort det til sin misjon om å snakke om airbagvester – både i inn- og utland.
– Jeg spør oftest: Har du vurdert airbagvest?
– Det er skremmende mange som aldri har hørt om det. Men når jeg forteller hva som skjedde meg, så lytter de og spør spørsmål.
– Minst fire personer jeg har snakket med har kjøpt vest etterpå. Deriblant to av de som var med oss sju på turen som ikke hadde airbag den fatale dagen.
– Etter å være vitne til ulykken kunne disse ikke få kjøpt MC-airbag med nakkekrage fort nok, sier Tellmann.
Hun er ikke i tvil:
– En airbagvest ser jeg som en billig livsforsikring. Jeg kunne endt i rullestol – eller verre.
– Jeg vet at 8-9.000 kroner er mye for mange, men det er som med alt annet snakk om prioriteringer, og for meg var det en viktig vurdering ift. min egen sikkerhet. Det er også en betryggelse for dem som er glad i meg at jeg bruker MC-airbag og gode kjøreklær.
– At jeg fremdeles er oppegående, tilskriver jeg 17 liter luft i vesten og en nakkekrage som holdt hodet og nakken stabilt opp mot hjelmen - og ikke minst unna «dødssteinen».
MCF sier at det totalt nå er over 250.000 norske motorsyklister, og MC er et viktig og voksende segment i både trafikk- og mobilitetsdiskusjonen.
– Vi må tenke nytt rundt trafikksikkerhet for motorsyklister. Bedre veimerking, særlig i svinger, rydding av sideterreng og bruk av underskinner under rekkverk er konkrete tiltak som redder liv. I tillegg må airbagvester med nakkekrage bli normen – ikke unntaket, sier Arve Lønnum, som peker på eksempler fra Østerrike og Tyskland,hvor tiltak for MC-sikkerhet har hatt stor effekt.
– Det handler ikke bare om ulykker, men om tryggere kjøreopplevelser og bedre folkehelse.
Les også: