- Annonse -
HjemNyheterNorge revolusjonerer brubyggingen

Norge revolusjonerer brubyggingen

Ny norsk metode for brubygging har et kinderegg av fordeler ‒ mindre stål, supersterk konstruksjon og langt mer bærekraftig.

Norge er et krevende land når det kommer til veibygging, for ikke bare er det langstrakt, men vi en lang kyst med en masse fjorder, vi har daler, fjell, innsjøer, øyer og det som måtte være av utfordringer.

- Annonse -

En løsning er å borre seg gjennom fjell for å lage mest mulig effektive og trygge veier, en annen er å lage bruer som knytter veiene og samfunnene sammen.

Og det er svært mange bruer, og bare på riks- og fylkesveinettet som Statens Vegvesen forvalter er det 17.500. Mange er selvsagt små og korte over for eksempel andre veier, mens andre er ruvende kolosser som troner i landskapet.

Mange av de store bruene, slik som Hardangerbrua og Hålogalandsbrua, er laget i utlandet, og disse to er mer eksakt laget i Kina. Det er bra for sluttprisen for bruene, men ikke for miljøet. Å frakte de mange elementene over halve verden koster i form av utslipp.

Så hva om man kan lage bruene her hjemme, og attpåtil bruke mindre stål og med en teknikk som gjør de supersterke? Det høres kanskje ut som en ønskedrøm, men nå har Vegvesenet og teknologibedriften Prodtex Industri på Sunnmøre kommet opp med en sensasjonell løsning.

- Annonse -

‒ Robot lasersveis-teknologien er et trippelt kinderegg som kan revolusjonere norsk og internasjonal brubygging, sier utbyggingsdirektør Kjell Inge Davik i Statens vegvesen.

Denne uka ruller asfaltmaskinene over en splitter ny bru på riksvei 3 ved Kvikne i Østerdalen, og når de er ferdig kan er den potensielle revolusjonen være et faktum. Dette er nemlig verdens aller første bilbru laget med automatisert og robotisert lasersveis teknologi.

Bruen er 48 meter lang og laget med ett spenn, noe som gjør at den ikke ruver ikke i terrenget. Men bilistene må ikke la seg lure av den litt beskjedne brua, for teknologien som er brukt i produksjonen av stålelementene gjør den til en verdenssensasjon i brusammenheng.

Historien startet med en gang og sykkelbru i februar 2022, og løsningene som Vegvesenet og Prodtex benyttet er nå løftet over til en fullskala veibru. Nå er ikke dette gjort uten skikkelige tester.

- Annonse -

Sintef og Det Norske Veritas (DNV) har i vinter kjørt omfattende tester av robot lasersveisa brueelementer i testhallen i Bærum, og her ble bruelementene utsatt for kolossale trykk på henholdsvis 25 tonn og 38 tonn. Dette er mye større enn trykket fra akslingene til et tungt kjøretøy.

Her ble det kjørt et stempel opp og ned på bruelementene døgnet rundt, og først etter mer enn million sykluser kom materialbruddet da de kjørte testen med 25 tonn trykk. Og da var det ikke en gang sveisen som ga etter, men faktisk stålet.

Da de kjørte på med hele 38 tonn kom det første bruddet etter 700.000 sykluser.

‒ Metoden gjør lasersveisen minst dobbelt så sterkt som en tradisjonell sveiseskjøt, sier sjefingeniør Cato Dørum i Statens vegvesen.

‒ Hva betyr dette for framtidens produksjon av stålbruer?

‒ Det gjør at vi kan bruke mindre stål, og oppnå samme styrke og holdbarhet i stålbruene. Den to kilometer lange Julsundbrua på Møreaksen er planlagt å veie 18.000 tonn. Med den nye robot lasersveis teknologien kan vi slanke brua med 1.000 tonn, sier Dørum.

Denne nye brua ser kanskje beskjeden ut, men kan revolusjonere brubyggingen. (Fotos: Statens vegvesen)

Når det kommer til bærekraft er det altså flere fordeler. Mindre bruk av stål, mindre energi til sveising og brubyggingen kan altså gjøre lokalt.

‒ Bruene på Tynset og Åfjord kan bane vei for en svært spennende utvikling av nye og langt større bruer som er produsert i Norge, sier Davik.

Elverhøy bru i Sunndal er allerede under produksjon, og nå sier Vegvesenet at de vurderer å bruke samme teknologi for flere bruer. De sier at det er teknisk mulig å bygge Julsundbrua og andre av bruene som krysser fjorder på E39 med denne metoden.

‒ Jeg tror vi ser starten på et nytt industrieventyr her på Sunnmøre. Dette er teknologi for framtidens bruer. Jeg synes det er flott at Statens vegvesen har bidratt tungt inn i arbeidet med å jobbe fram nye teknologiske løsninger for fjordkryssinger sammen med Prodtex, sier Davik.

Nå har de ikke kommet opp med noe helt nytt og ukjent, for dette er en kjent teknologi innen skips- og verftsindustrien og i bilindustrien. Men de har altså videreutviklet dette til brubygging, og denne løsningen dukket opp etter at det kom planer om å bygge flere lange bruer langs E39 på Vestlandet og i Møre og Romsdal.

Den nye teknologien kan brukes på alle former for stål, inkludert flytebruer, hengebruer og bjelkebruer, opplyser Vegvesenet.

‒ Teknologien kan komme bruer på hele veinettet til gode, slår utbyggingsdirektør Kjell Inge Davik i Statens vegvesen fast.

Utbyggingsdirektør Kjell Inge Davik i Statens vegvesen samme med Hans Olav Rovde, plassjef i Prodtex.
Utbyggingsdirektør Kjell Inge Davik i Statens vegvesen samme med Hans Olav Rovde, plassjef i Prodtex.

Les også:

- Annonse -

Flere nyheter

Lexie Limitless skal kjøre verden rundt på 100 dager ‒ med en elbil. (Fotos: Ford)

Jorden rundt med elbilen Ford Explorer

Lexie Alford, bedre kjent som Lexie Limitless, har allerede en verdensrekord som den yngste i verden som har besøkt...
Aston Martin DB5 runder 60 år. (Fotos: Aston Martin)

Gratulerer Aston Martin DB5 ‒ du er 60 år

Favorittbilen til James Bond runder i disse dager 60 år. Blar vi oss tilbake til 1963 finner vi to store...
Lamborghini og Ducati jobber med teknologi som skal gjøre det sikrere for motorsyklisten. Her en Lamborghini Urus og en Ducati Multistrada. (Fotos: Lamborghini)

Nå «snakker» Lambo-bilene og Ducati-syklene med hverandre

Det skjer mye sikkerhetsutvikling på MC-fronten, og nå viser Lamborghini og Ducati et system som kan varsle motorsyklisten om...
Dette er en helelektrisk Mini. (Fotos: David Brown Automotives)

Mini-klassikeren gjenfødt som elbil

David Brown Automotive viser nå sin Mini eMastered, som ja, mestrer elektrisiteten. På 1950-tallet ville den britiske bilindustrien ha en...
Noen heldige kan også følge Viktor Hovland på storskjerm i baksetet under Ryder Cup. Denne heldige her er ingen ringere enn Rory McIlroy, den kanskje største golfstjernen i dag. (Fotos: BMW)

Se Ryder Cup i baksetet

Viktor Hovland og den europeiske gjengen jakter revansje i det som er golfsportens VM, nemlig den prestigerunge Ryder Cup....
En slik utgave av G-klasse har du neppe sett før. (Fotos: Mansory)

Slik har du neppe sett en G-klasse

Mansory har kastet seg over Mercedes G-klasse, og resultatet er en bil som er kalt Mansory Gronos 4x4. Se...
Nye Lamborghini Revuelto passer neppe i skogen, men å bli fotografert der er ganske så perfekt. (Fotos: Lamborghini)

Slik har du ikke sett en Lamborghini Revuelto

Det har nok blitt tatt mange bilder av den nye Lamborghini Revuelto, men ingen er neppe i klasse med...
Genesis har fått sving på salget de siste årene, og det har ført de over den store milepælen med en million biler. (Fotos: Genesis)

Genesis rundet millionen

Det er som kjent den første millionen som er den vanskeligste, og nå har Genesis passert denne milepælen. På samme...
Toyota skal levere 500 Mirai-biler til OL i Paris neste år. (Fotos: Toyota)

Toyota skal levere hydrogenbiler til OL

Ikke overraskende skal OL i Paris også fremme bruken av hydrogenbiler, og det skal blant andre Toyota sørge for. Når...
I løpet av to år har flere fått økt reisetid om de går fra bil til kollektivtransport. (Foto: NAF)

Ta kollektiv ‒ og få økt reisetid

Politikerne klarer ikke å få de store massene over på kollektiv, og det er kanskje ikke så rart. Stadig...
Zeekr x har nå satt kurs for Europa, og forhåpentlig er det heller ikke altfor langt unna Norge. (Fotos: Zeekr)

Zeekr klar med neste modell i Europa

Zeekr skal erobre Europa og Norge, og naturligvis er det 001-modellen som lander først på det gamle kontinentet. Men...
Stadig flere stryker på teoriprøven når det skal ta førerkort for personbil. (Foto: Statens vegvesen)

Nesten halvparten stryker på teoriprøven

Særlig de litt mer voksne sliter med teoriprøven, og Statens vegvesen er litt bekymret. Det er noe som heter at...
Volkswagen har på gang 3. generasjon av bestselgeren Tiguan. (Fotos: Volkswagen)

Volkswagens bestselger i ny generasjon

Mange nordmenn hadde nok ønsket seg denne, for nye Tiguan kommer også som hybrid og åpner for 100 kilometer...
Volvos V60 Cross Country kom i 2019, og var det også mulig å få med en D4 AWD dieselmotor. (Fotos: Volvo)

Volvos siste dieselbil kun måneder unna

Under det store klimamøtet i New York kunne Volvo Cars melde at de er i ferd med å fase...
Munro viser nå fram en spesialutgave av MK_1 kalt Mountain Rescue Edition. (Fotos: Munro)

En elektrisk fjellredder

Denne bør passe godt i Norge. Skotske Munro har nemlig laget seg en Mountain Rescue Edition av elbilen MK_1. Du...

LEGG IGJEN EN KOMMENTAR

Vennligst legg inn din kommentar!
Vennligst skriv navnet ditt her