MG S5 er en ny billigbil fra det britiske merket, og den er da også den aller mest populære MG-modellen nå. Storesøster S6 er selvsagt ikke like rimelig, men man kan ikke kan hevde at den er veldig dyr.
Startprisen for bilen som nærmer seg med stormskritt er rett i overkant av 400.000 kroner, og MG Norge slenger også på en momsgaranti som strekker seg fram til 1. mars. Dermed forblir prisen på dagens nivå uavhengig av hva regjeringen foretar seg.
I tillegg er dette en bunnsolid bil, 5 stjerner i kollisjonstesten, den har trådløs tilkobling for både Apple CarPlay og Android Auto, kommer med iSmart-appen og har varme også i baksetene.
Det praktiske følges opp med et fysisk dreiehjul og knapper som er integrert i midtkonsollen for å styre hovedfunksjoner som varme, ventilasjon og lydsystemet, men det er selvsagt også skjermer – et 10,25-tommers førerdisplay og en 12,8-tommers infotainmentskjerm.
RWD-utgaven har 244 hk og en oppgitt rekkevidde på 530 kilometer, mens den med firehjulsdrift byr på totalt 361 hk og en oppgitt rekkevidde på 485 kilometer. Begge leder 10-80 prosent på 38 minutter.
Rekkevidden får blant annet et løft gjennom et aktivt grill-lukkersystem, luftavledere ved forhjulene og aerodynamiske felgdeksler, og sikkerheten kommer blant annet av at 80 prosent av karosseriet er laget av høyfast stål, i tillegg til avansert høyfast stål og ultra høyfast stål.
Fronten er også inspirert av den sportslige kabrioleten MG Cyberster, og i tillegg til de mer kjente MG-fargene dukker det også opp et helt nytt et – Stratford Gold.
Kjøreegenskapene bør også være greit ivaretatt med et MacPherson uavhengig hjuloppheng foran og multilink-oppheng bak, og et bremsesystem utviklet sammen med Continental.
- MG S6 EV Luxury RWD: Fra 402.000 kroner
- MG S6 EV Luxury AWD: Fra 432.000 kroner
Les også: