- Annonse -
HjemElbilerPeugeot E-3008 baner vei for lang rekkevidde

Peugeot E-3008 baner vei for lang rekkevidde

Endelig viser Peugeot fram E-3008, og mye tyder på at denne kan bli en vinner også her i Norge.

Dagens 2. generasjon av Peugeot 3008 har vært en stor suksess, og det er solgt rundt 1,3 millioner slike biler til kunder i over 130 land.

- Annonse -

Men kunder i ett av disse landene er hakket mer opptatt av elbiler enn i de rundt 130 andre, og vi snakker selvsagt om de her i Norge. Og for de er neste generasjon 3008 en særdeles god nyhet.

For Peugeot E-3008 baner nemlig vei for den aller første elbilen basert på en av Stellantis nye plattformer, nemlig STLA Medium. Så glem dagens franske elbiler, for morgendagens byr på noe helt annet.

‒ Endelig kan vi vise helt nye Peugeot E-3008, sier Rune Hensel, direktør for Peugeot hos Bertel O. Steen. Og han holder ikke igjen:

‒ Dette er den viktigste Peugeot-lanseringen i Norge på mange år. Med den nye plattformen som basis, er Peugeot godt i gang med neste generasjon elektriske biler.

- Annonse -

STLA Medium løfter altså elbilene signert løvemerket til et nytt nivå, og plattformen åpner ifølge Peugeot for større biler, firehjulsdrift, høyere ytelser, bedre effektivitet, tilhengervekt og rekkevidde på opptil 700 kilometer.

Og ja, den skal også levere en inspirerende kjøreopplevelse ved bruk av lette og stive materialer, og det hjelper også på at batteriet er plassert så lavt som mulig og mellom akslingene.

Så hva betyr alt dette for Peugeot E-3008 når det kommer rekkevidder?

Vel, det er selvsagt flere kombinasjoner av drivverk og rekkevidde. Innstegsmodellen har en motor foran og 210 hestekrefter. Denne åpner for forhjulsdrift og et batteri med nettostørrelse på 73 kWh, og det gi en rekkevidde på opptil 525 kilometer.

- Annonse -

Denne med samme batteri skal også senere komme med firehjulsdrift og dermed også en motor bak med 110 hk, noe som tar det hele til 320 hestekrefter. Også denne skal ifølge Peugeot få en rekkevidde på 525 kilometer.

Men den virkelige interessant er versjonen som heter Long Range og som har 230 hk. Her er det nemlig et batter med nettostørrelse på 98 kWh, og da skal rekkevidden vokse til pene 700 kilometer. Da begynner vi virkelig å snakke.

Når bilen må lades kan den håndtere 160 kW, og E-3008 åpner også for «vehicle to load» som kan levere strøm til elektrisk utstyr med en effekt på 3 kW.

Videre forklarer det franske merket at Peugeot E-3008 som er en SUV-coupé er 4,54 meter lang, og er 9,5 centimeter lengre, 5,4 centimeter bredere og 2 centimeter høyere enn dagens 3008.

E-3008 har også 5,5 centimeter lengre akselavstand, mens bakkeklaringen er 19,8 centimeter. Bakerst har elbilen et bagasjerom på 520 liter, mens tilhengervekten ligger mellom 1.200 og 1.350 kilo avhengig av modell.

På innsiden har E-3008 en såkalt svevende panoramaskjerm som er på hele 21-tommers kalt Panoramic i-Cockpit, og løsningen inkluderer også head-up-instrumenter. Panoramaskjermen kommer som standard på GT-modellen.

Det er også mulig få Peugeot E-3008 med et lydanlegg fra Focal med 10 høyttalere, og bilen leveres også med i-Connect-systemet som åpner for tråløs tilkobling for Apple CarPlay og Android Auto.

Utgaven E-3008 GT kommer også med i-Connect Advanced koblet til et tilkoblet TomTom navigasjonssystem, noe som blant annet åpner for en reiseplanlegger som gjør det lettere å planlegge lading og dermed maksimerer bilens rekkevidde.

Her tar systemet hensyn til en rekke typer informasjon, inkludert avstanden som skal tilbakelegges, batterinivået ved start, ønsket batterinivå ved ankomst, hastighet, energiforbruk osv., forklarer Peugeot.

Og det er flere gode nyheter

For E-3008 skal også få besøk av en storesøster i form av E-5008, og Peugeot sier at de skal komme med flere detaljer rundt denne i starten av 2024.

Da bør også Peugeot E-3008 nærme seg, for leveringene av den Norges-viktige bilen skal etter planen starte vinteren 2024.

Les også:

- Annonse -

Flere nyheter

Lexie Limitless skal kjøre verden rundt på 100 dager ‒ med en elbil. (Fotos: Ford)

Jorden rundt med elbilen Ford Explorer

Lexie Alford, bedre kjent som Lexie Limitless, har allerede en verdensrekord som den yngste i verden som har besøkt...
Aston Martin DB5 runder 60 år. (Fotos: Aston Martin)

Gratulerer Aston Martin DB5 ‒ du er 60 år

Favorittbilen til James Bond runder i disse dager 60 år. Blar vi oss tilbake til 1963 finner vi to store...
Lamborghini og Ducati jobber med teknologi som skal gjøre det sikrere for motorsyklisten. Her en Lamborghini Urus og en Ducati Multistrada. (Fotos: Lamborghini)

Nå «snakker» Lambo-bilene og Ducati-syklene med hverandre

Det skjer mye sikkerhetsutvikling på MC-fronten, og nå viser Lamborghini og Ducati et system som kan varsle motorsyklisten om...
Dette er en helelektrisk Mini. (Fotos: David Brown Automotives)

Mini-klassikeren gjenfødt som elbil

David Brown Automotive viser nå sin Mini eMastered, som ja, mestrer elektrisiteten. På 1950-tallet ville den britiske bilindustrien ha en...
Noen heldige kan også følge Viktor Hovland på storskjerm i baksetet under Ryder Cup. Denne heldige her er ingen ringere enn Rory McIlroy, den kanskje største golfstjernen i dag. (Fotos: BMW)

Se Ryder Cup i baksetet

Viktor Hovland og den europeiske gjengen jakter revansje i det som er golfsportens VM, nemlig den prestigerunge Ryder Cup....
En slik utgave av G-klasse har du neppe sett før. (Fotos: Mansory)

Slik har du neppe sett en G-klasse

Mansory har kastet seg over Mercedes G-klasse, og resultatet er en bil som er kalt Mansory Gronos 4x4. Se...
Nye Lamborghini Revuelto passer neppe i skogen, men å bli fotografert der er ganske så perfekt. (Fotos: Lamborghini)

Slik har du ikke sett en Lamborghini Revuelto

Det har nok blitt tatt mange bilder av den nye Lamborghini Revuelto, men ingen er neppe i klasse med...
Genesis har fått sving på salget de siste årene, og det har ført de over den store milepælen med en million biler. (Fotos: Genesis)

Genesis rundet millionen

Det er som kjent den første millionen som er den vanskeligste, og nå har Genesis passert denne milepælen. På samme...
Toyota skal levere 500 Mirai-biler til OL i Paris neste år. (Fotos: Toyota)

Toyota skal levere hydrogenbiler til OL

Ikke overraskende skal OL i Paris også fremme bruken av hydrogenbiler, og det skal blant andre Toyota sørge for. Når...
I løpet av to år har flere fått økt reisetid om de går fra bil til kollektivtransport. (Foto: NAF)

Ta kollektiv ‒ og få økt reisetid

Politikerne klarer ikke å få de store massene over på kollektiv, og det er kanskje ikke så rart. Stadig...
Zeekr x har nå satt kurs for Europa, og forhåpentlig er det heller ikke altfor langt unna Norge. (Fotos: Zeekr)

Zeekr klar med neste modell i Europa

Zeekr skal erobre Europa og Norge, og naturligvis er det 001-modellen som lander først på det gamle kontinentet. Men...
Stadig flere stryker på teoriprøven når det skal ta førerkort for personbil. (Foto: Statens vegvesen)

Nesten halvparten stryker på teoriprøven

Særlig de litt mer voksne sliter med teoriprøven, og Statens vegvesen er litt bekymret. Det er noe som heter at...
Volkswagen har på gang 3. generasjon av bestselgeren Tiguan. (Fotos: Volkswagen)

Volkswagens bestselger i ny generasjon

Mange nordmenn hadde nok ønsket seg denne, for nye Tiguan kommer også som hybrid og åpner for 100 kilometer...
Volvos V60 Cross Country kom i 2019, og var det også mulig å få med en D4 AWD dieselmotor. (Fotos: Volvo)

Volvos siste dieselbil kun måneder unna

Under det store klimamøtet i New York kunne Volvo Cars melde at de er i ferd med å fase...
Munro viser nå fram en spesialutgave av MK_1 kalt Mountain Rescue Edition. (Fotos: Munro)

En elektrisk fjellredder

Denne bør passe godt i Norge. Skotske Munro har nemlig laget seg en Mountain Rescue Edition av elbilen MK_1. Du...

LEGG IGJEN EN KOMMENTAR

Vennligst legg inn din kommentar!
Vennligst skriv navnet ditt her